Adrenalin Nasıl Yükselir?

Adrenalin, tıpta damarları daraltma, broşları açma, kanamaları durdurma vb. amaçlarla kullanılan kan şekerinin yükselmesine neden olan böbrek üstü bezlerinin salgısıdır. Adrenalin böbrek üstü bezlerinin iç kısımları tarafından salgılanan bir hormondur. Başlıca kontrolü beyin tarafından sağlanmaktadır. Stres, travma ve şok durumlarında beynimizin uyarısıyla kana yüksek miktarda salınmaktadır. Adrenalin yükselince bu defa noradrenalin yükselir ve dengeyi kurmaya çalışır (adrenalin noradrenalin). Adrenalin 1894 yılında keşfedilmiş böylece laboratuvarda sentez yoluyla bulunmuş ilk hormondur.

Bugün için laboratuvarlarda adrenaline gerek yapı bakımından gerekse etkileri bakımından benzeyen başka maddelerde sentez edilmiştir. Bu maddelerden tıp alanında ilaç olarak kullanılmıştır.

Adrenalin tansiyon yüksekliğine kalp atımı ve solunum sayısında refleks artışlara sebep olmaktadır. Doğada bu hormonun görevi organizmayı durumlara hazırlamaktır. Heyecan ve korku durumlarında adrenalin salgılanması artar.

Adrenalin salgılanması durumlarında;

1- Damarlar genişler

2- Kan basıncı(tansiyon)artar

3-Kalp atış hızı artar (nabız sayısı)

4-Göz bebekleri büyür

5-Kan şekeri yükselir.

Yine bu hormonun etkisiyle vücudun tehlikelere karşı adaptasyonu ve başarısı da artar. İnsan ve çeşitli memeli hayvanlardan salgılanan bu hormonun salgılanma oranları değişiktir. Mesela vücut oranları olan kedi ve aslanda adrenalin miktarı eşittir. Sığır tavşan ve çeşitli kobay hayvanlarının oranları ortalama %85 olarak görülmüş, İnsanlarda bu oran % 90 olmuştur.

Adrenalinin tıpta tedavi amacıyla kullanıldığı yerler vardır. Bazı sebeplere bağlı olarak durmuş olan kalbe , göğüs duvarından kendine özgü iğnesiyle kalbe ilacın verilmesiyle kalbi yeniden çalıştırabilir. Bronşiyal astımda astım nöbeti sırasında uygulandığında bronşları tedavi eder. Elbette bunlar uzman bir hekim kontrolünde karar verilip yapılacak ilaçlardır.

Adrenalin; vücudumuza böbrek üstü bezleri tarafından bir tehlike, öfke, korku ve heyecan durumlarında salgılanır. Tehlike çıkmasıyla aynı anda, vücutta alarm düğmesine basılır. Beynimiz hızla böbrek üstü bezlerine emir verir. Bu bezlerde hemen vücuda adrenalin hormonu salgılanır. Salgılanan adrenalin beyin kalp kaslar gibi yaşamsal organlara giden damarları genişletir. Bu organların artan kan ihtiyacı bu şekilde karşılanır. Deriye ve sindirim sistemine giden damarları ise daraltır çünkü bu organlara daha az kan gitmelidir. Herhangi bir tehlike durumunda yaralana bilinir. Böylece daha az kan kaybedilmiş olunur. Heyecan durumunda derinin solgun olmasının sebebi de budur.

Adrenalin artışıyla kan dolaşımı artar, bütün iç organların çalışması hızlanır. Adrenalin sayesinde gücümüz fazlasıyla artar. Sinirlendiğimiz korktuğumuz durumlarda yaptıklarımıza biz bile şaşırırız, bizden çok güçlü olan birine karşı koyacak hale geliriz. Adrenalin duygusu gençler için vazgeçilmez bir tutku olmuştur. Bu adrenalini yaşamak için çeşitli etkinlikler yaparlar.

Adrenalin Nasıl Yükselir?” için bir yorum

  • 20 Kasım 2018 tarihinde, saat 16:34
    Permalink

    hangi sporlari yaparsak en cok adrenalin yukselir? ben bir kac spor denedim ve yuksek adrenalinden deneyiminda sonra devamli ister oldum. ne tavsiye edersiniz?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir