Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur, 2000 sene evvel Çin’de ortaya çıkmış bir tedavi yöntemidir. 17. yüzyıla kadar sadece doğulu akupunktur uzmanları tarafından uygulanan bu tedavi yöntemi, Fransız misyonerlerin ilgisi çekmeyi başarır ve batılı tıp bilim adamları akupunkturu öğrenmeye ve sistemini hastalarına uygulamaya başlarlar. 1982 yılında ise ilk defa tıp fakültelerinde ders olarak okutulmaya başlatılarak, akupunkturun bilimsel bir iyileştirme yöntemi olduğu kabul edilmiş olur.

Batılı tedavi yöntemlerinden çok seneler evvel bilinen ve uygulanan bu tedavi yöntemi 3 ana başlık altında toplanmıştır. Teşhis, tedavi ve tahmin. Hastanın tedavi sürecinde iletişim çeşitleri ve enerji kullanılır ve yüzeysel, dıştan yönlendirmelerle iyileşme sağlanır.

Akupunkturun bilimsel bir teknikle yapıldığı kanıtlanmıştır ama ayrıca ruhani bir tarafı da bulunmaktadır. Temelinde insan bedeninin küçük bir dünya olduğu kabul edilir ve bedeni anatomik açıdan incelemez fakat onu evrenin içinde bir varlık olarak, enerjisiyle birlikte var olduğu görüşünü savunur. Akupunkturda her canlının hareket ettiği düşüncesiyle yola çıkılır ve bu hareketliliğin oluşması için 2 adet kutbun ve tabiat olaylarının etkisi olması gerekir. Ayrıca akupunktur yönteminde yin ve yang enerjileri bulunur, bunlar pozitif ve negatif enerjinin birbirini tamamlaması ilkesiyle hareket eder.

Akupunktur tedavisinde ise yin ve yang düşüncesinden hareketle, her hangi bir organda beliren ağrının ya da sorunun tek başına mücadelesi ya da tek başına sorumlu olduğu fikrinden ziyade, bedeni bir bütün olarak kabul edilip, zincirleme reaksiyonların oluştuğu fikri hakimdir. Yani eğer bir insanda ödem sorunu var ise, sadece ayaklardaki şişkinliğin sorumlusu bacaklar değil, kalp ve damar ya da yanlış beslenme ile alakalı sorunun düşünülmesi gerektiğini vurgular.

Akupunkturda amaç, sorunlu bölgedeki enerjinin kontrol edilmesi ve kötü enerjinin yerine iyi enerjinin getirilmesidir. Akupunktur bahsettiğimiz bu enerjinin dolaşımını meridyen adı verilen bir düzlem içerisinde bulunan noktaları uyararak sağlar. Bunun için bedende belirlenen toplamda 700 adet akupunktur noktası bulunmaktadır. Akupunktur uzmanları bu noktaları dokunarak kas, sinir sistemi ve kemiklere bakarak belirlerler.

Bugün akupunktur ile zayıflama, kas ağrıları, alerji, iltihaplanma, spazm gibi pek çok hastalığın tedavisine çare bulunuyor. İlaçların yan etkisinden uzak durmak ve etkili bir ağrı kesici tedavi uygulaması yaptırmak istiyorsanız, bilimselliği kanıtlanmış akupunktur tedavisinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir