Atkins Diyeti ile Zayıflanır mı?

Görüntünüzde büyük değişikliklere nasıl yaklaşıyorsunuz? Fazla kilolar insanların görüntülerinde istenmeyen bir durum ortaya çıkarır. Bu duruma çare olan ve kurtarıcı bir rol üstlenen atkins diyeti, görünüşünüzde büyük değişiklikler yapabilmenize yardımcı olur. Peki, atkins diyeti nedir? Öncelikle; atkins diyetinin Amerikalı uzman Dr. Robert Atkins tarafından ortaya çıkarıldığını söylemek gerekir.

Yaklaşık iki haftalık bir süreci kapsayan atkins diyeti üç evreden meydana gelmektedir. Bunlardan ilk evre kilo vermek için birtakım noktalara dikkat etmeniz gerektiğidir. Karbonhidratın azaltıldığı bu ilk evrede ekmek vb. yiyeceklerden uzaklaşmalısınız. Bu zaman dilimi içerisinde istediğiniz kadar saf protein kaynağı tüketebilirsiniz. Bol su içmeli ve 6 saat ara ile öğünlerinizi yemelisiniz.

Atkins Diyetinde Kilo Verecek ve İstediğiniz Sürece Kilo Vermeye Devam Edebileceksiniz!

Atkins diyeti ilk evresinin geçmesinden sonra ikinci evre, zayıflamanın azalması şeklinde ilerler. Zira bu doğaldır. Karbonhidrattan uzaklaşarak zayıflamanın esas olduğu diyette; kilo vermenin azalarak da olsa devam etmesi sonrasında verdiğiniz kiloları korumanız gereken üçüncü evre gelecektir.

Atkins Diyeti ile Verdiğiniz Kiloları Koruma Zamanı!

Atkins diyeti, verilen kiloların ardından söz konusu kiloları koruma şeklinde ilerleme göstermektedir. Kilonuzda idealinize ulaştığınızda karbonhidrat tüketiminizi arada bir pasta vb. yiyecekler ile devam ettirebilirsiniz. Önemli olan bunu her zaman yapmamanızdır. O halde atkins diyetini bir an önce uygulamaya ve istemediğiniz halde sizinle olan kilolardan arınmaya ne dersiniz? Öyleyse zaman diyet zamanıysa diyet atkins diyeti olacaktır diyebilir miyiz?

Diyetin Amacı

 1. Enerji metabolizmasının karbonhidrat ile olan bağını kısa süreli olarak devre dışı bırakıp enerji kaynağı olarak yağların kullanılmasını sağlayarak kilo verme sürecini hızlandırmak.
 2. Karbonhidrat alımını azaltarak kilo verme sürecindeki önemli engellerden birisi olan İnsülin direncinin oluşmasını önlemek.
 3. Protein tüketimini arttırarak iştah metabolizmasını kontrol etmek.
 4. Kısa süre içerisinde kilo kaybı sağlamak.

Yararları

 • Atkins diyeti de diğer düşük karbonhidratlı diyetler gibi ketojenik bir diyettir. Ketojenik diyetlerin özellikle epilepsi hastalarında nöbetlerin sıklığını azalttığı ve bu diyeti uygulayan hastalarda iyi hal gözükebileceği yönünde birçok araştırma yapılmıştır.
 • Uygulayan kişiye hızlı bir şekilde zayıflamayı vadettiğinden dolayı ilgi çekmektedir.

Zararları

 • Tek yönlü beslenme temel alındığından günlük alınması gereken besin öğelerini tam karşılayamamaktadır
 • İçerdiği yüksek protein sebebiyle sindirim sistemini yormaktadır.
 • Proteinlerin sindirim ve yıkım ürünleri olan ürik asitler böbrek yolu ile atılacağından, fazla protein alımının sürekliliği böbreklerde geri dönüşümsüz hasarlar meydana getirebilecektir.
 • Vücut karbonhidrat yerine yağları enerji olarak kullanacağından bu durumda nefes kokusu, uyku hali ve susuzluk durumları sıklıkla görülebilmektedir.
 • Uzman görüşleri Atkins diyeti gibi düşük karbonhidratlı diyetler ile hızlı şekilde verilen kiloların kalıcı olmadığı yönündedir.

Atkins Diyeti Nasıl Uygulanır

 1. Diyetin süresi 2 haftadır.
 2. Bu süre boyunca saf protein tüketimi esastır. Hastalar istedikleri kadar saf protein kaynağı tüketebilir.
 3. Günlük karbonhidrat alımı maksimum 20 gr olmalıdır!
 4. Ekmek, pirinç, makarna yemek yasaktır. İlerleyen dönemlerde bir iki dilim ekmek veya meyve eklenebilir. (1-2 dilim ekmek veya 1 adet meyve)
 5. Yağ tüketimi üzerinde de herhangi bir sınırlama yoktur. Aksine Dr. Atkins, diyet süresince yağ tüketimini arttırmaya teşvik etmektedir.

Atkins Diyeti Örnek Menü

İlk Evre

Kahvaltı

Sahanda pastırmalı, jambonlu veya sosisli yumurta

Kafeinsiz çay veya kahve

Öğle yemeği

Küçük salata

Yarım gözleme

Maden sodası

Akşam Yemeği

Hardallı ve mayonezli deniz ürünlerinden oluşan bir salata

Biftek yada balık

Üzerine bir kaşık yapay tatlandırıcılı krema sıkılmış diyet jöle

İkinci Evre

Kahvaltı

Zeytinyağlı omlet

Domates suyu

2 dilim çavdar ekmeği

Kafeinsiz çay yada kahve

Öğle yemeği

Karışık salata (jambonlu, peynirli, tavuklu)

Buzlu çay (bitki çayı)

Akşam yemeği

Deniz mahsulleri salatası

Kremalı çorba

Çilek

Üçüncü Evre

Kahvaltı
Peynirli, ıspanaklı omlet
2 dilim çavdar ekmeği
Kafeinsiz çay yada kahve
Meyve
Öğle yemeği
Fırında tavuk
Yarım kase sebze
Sarımsak soslu yeşil salata
Akşam yemeği
Soğan çorbası
1 kase sebze
Domates, soğan, havuç ile hazırlanan şekersiz soslu salata
Galeta ununa batırılmış dana pirzola

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir