AYAK AĞRISI

Fazla ayakta duranlarda taban kubbesinin çökmesi sık görülür. Buna karşı ayakkabı içine kubbeyi yükseltecek şekilde orta-pedik bir parça koymak faydalıdır.

Ayak vücudun ağırlığını çeken uzuv olarak sürekli bakıma muhtaçtır. Hergün ayak banyosu yapmalıdır.Gençlerde bu işe soğuk su kullanmak damarlar için idman ylrine geçer. Yaşlılarda ılık veya sıcak su kullanmalıdır. Su içine oksijen neşreden tablet atılabilir.

Ayak parmakları araşma mantarlar kolay yerleşir, bu kaşıntılı bir iltihaba sebep olur. Bu mantarları öldürecek bir krem veya pudra sürmelidir.

Ayağın en büyük düşmanı dar ayakkabıdır. Parmakların hareketini imkânsız kılan, sıkan ezen dar ve sivri ayakkabılar ayaklarda türlü arızalar meydana getirirler. Nasır bunlardan birisidir. Nasırlan makas veya bıçakla kesmek faydasızdır çünkü yine büyür.

Salisilat ihtiva eden krem sürmek ve nasır sahasının ayakkabı ile temasını önlemek faydalıdır.

Ayak ağrılarını gidermek için evvelâ ağrının sebebini aramalıdır. Çok defa taban kavsinin çökmesi buna sebep olur.

Ayak kaslarını kuvvetlendirmek içiıı idman ve masaj (elle veya elektrikli vibratörle) lüzumludur.

Tagged under: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Back to top