Balgamın Bitkisel Tedavisi

Solunum organlarınım salgıladığı sümüksü maddeye balgam denir. Balgamın az miktarda bulunması normal olup çok miktarda bulunması tek başına hastalık kabuk edilmez. Ancak balgam bir hastalığın habercisidir ve genellikle hastalık balgamın renginden anlaşılır. Sarı renk balgam; kronik bronşit ve zatürre de görülür. Siyah renkte ise sigara dumanı veya kömür dumanından etkilendiğinizi gösterir. Balgam sizi rahatsız edecek bir hal almışsa önce sebebini öğrenip daha sonra bazı bitkilerle kendi tedavinizi kendiniz yapabilirsiniz. Aynı zamanda ilaçta kullanabilirsiniz. Balgam söktürücü bitkiler şunlardır; ıhlamur, tarçın, karanfil, zencefil ve havlıcan vb. Bu bitkilerle birlikte kaynatılarak karışım oluşturabilir ve içebilirsiniz boğazınızı rahatlatıp, balgamı sökmeye yaradığını anlayacaksınızdır.

Bir miktar ebegümeci ve ıhlamuru birlikte kaynatıp içerek bronşlarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Balgam söktürücü bitkiler karışım ile daha fazla etki gösterecektir. Ayrıca tere bitkisinin de balgam sökücü etkisi vardır. Taze tereyi kaynatarak elde ettiğiniz kür sigarayı içen insanlarda bile balgam sökücü etkiye sahiptir. Ayrıca taze tere kürünü taze içmeli bu nedenle de günlük hazırlamalısınız.

Balgam söktürücü bitkiler olarak başta ıhlamur gelir. Her soğuk aldığımızda kullanmaktan bıkmadığımız ıhlamur balgamı sökmekte birebir. Tamamen bitkisel olan kürlerden doğru dozda kullandığınız sürece size hiçbir zarar gelmez aksine içinde bir sürü kimyasal madde olan ilaçlardan çok daha etkilidir. Nane, kekik, rezene, anason, okaliptüs ve meyan kökü bitkilerinden çay yapıp içerseniz hem enfeksiyondan kurtulursunuz hem de boğazınız yumuşar bu sayede balgam söktürücü etkilerini hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir