BASUR TEDAVİSİ


Basur Memesi (Hemoroid): Kalın barsak alt kısmında kan damarlarının genişleyip düğüm yapmasıdır. Şercin içinde ve dışında olabilir. Hastalık daha ziyade erkeklerde olur. Sebebi o mahiyelerde kanın yığılması ve geriye dönememesidir. Onun için peklik çekenlerde ve oturarak çalışanlarda olur. Sık sık müshil alanlarda olur.

Basur memeleri bazı şahıslarda hiç bir şikâyeti mucip olmayabilir. Fakat, çok defa ıstıraplı bir haldir. Şerç nahiyesinde kaşınma, yanma ve ağrı olur. Abdestte bu ağrılar artar. Basur düğümleri iltihaplanabilir de. O zaman ağrılar şiddetlenir. Bilhassa asabi insanlar bu dertten çok çekerler. Bazı insanları melânkolik hale getirebilir. Sık sık kanamalar olur. Bu kanamalar miktar bakımından önemli olmamakla beraber sinir bozucudur.

Tedavi: Tedavi hususunda en mühim nokta pekliği önlemektir. Bundan başka iltihaplanmış olan düğümler üstüne antiseptik bir krem sürmek faydalıdır. Son zamanlarda elektrikle yakmak suretiyle düğümleri bertaraf etmek mümkün olmaktadır. En kesin çâre ameliyattır. Ancak ameliyattan sonra hastalığın nüks etmesini önlemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir