BASUR TEDAVİSİ

04 Ocak 2012 Genel Yöntemler  No comments


Basur Memesi (Emoroid): Kalın barsak alt kısmında kan damarlarının genişleyip düğüm yapmasıdır. Şercin içinde ve dışıııda olabilir. Hastalık daha ziyade erkeklerde olur. Sebebi o mahiyelerde kanın yığılması ve geriye dönememesidir. Onun için peklik çekenlerde ve oturarak çalışanlarda olur. Sık sık müshil alanlarda olur.

Basur memeleri bazı şahıslarda hiç bir şikâyeti mucip olmayabilir. Fakat, çok defa ıstırablı bir haldir. Şerç nahiyesinde kaşınma, yanma ve ağrı olur. Abdestte bu ağrılar artar. Basur düğümleri iltihaplanabilir de. O zaman ağrılar şiddetlenir. Bilhassa asabi insanlar bu dertten çok çekerler. Bazı insanları melânkolik hale getirebilir. Sık sık kanamalar olur. Bu kanamalar miktar bakımından önemli olmamakla beraber sinir bozucudur.

Tedavi: Tedavi hususunda en mühim nokta pekliği önlemektir. Bundan başka iltihaplanmış olan düğümler üstüne antiseptik bir krem sürmek faydalıdır. Son zamanlarda elektrikle yakmak suretiyle düğümleri bertaraf etmek mümkün olmaktadır. En kesin çâre ameliyattır. Ancak ameliyattan sonra hastalığın nüks etmesini önlemelidir.

Leave a reply

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>