Beslenme ve Sağlık

İnsan hayatına yön veren en önemli şey sağlığıdır. Sağlığı iyi durumda olan bir kişinin hayatının diğer alanları da oldukça sağlıklı ve düzenli ilerlemektedir. Sağlığımız yerinde olduğunda hayatımızdaki her şey yolundadır. Fakat en ufak bir sağlık sıkıntısı bizi depresif, yorgun, bitkin bir hale getirebilir. Ya da tüm dikkatimizi sadece bu sıkıntıya vermemize neden olabilir. Bu sebeple “her şeyin başı sağlık” sözünün ne kadar doğru olduğu ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme sağlık konusunda elimizden geleni yapıp çevremizden de gerekli desteği almalıyız ki yaşam bizi olmamız yerken yere getirsin. Beslenmesi sağlıklı ve düzenli olursa insan, bundan fiziksel ve ruhsal olarak olumlu etkilenecektir. Beslenme ve sağlık, insan için birbirinden ayrılamaz bir bütündür.

Beslenme Nedir?

Beslenme nedir kısaca açıklamak gerekirse; canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlının yaşamını sürdürmek için, diğer deyişle metabolizma faaliyetlerini sürdürebilmek için, gereken enerjinin kaynağını canlı dışı ortamdan elde etme faaliyetine verilen isimdir.

Doğru beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma dengesiz beslenme denir. Diyet yapma konusunda ise kilo verme dışında hastalıklar için de diyet programları uygulanır. Yani bazı hastalıklar farklı diyet programları hazırlanmasını gerektirir. Bu sebeple hasta, doktor kontrolünde bu diyetleri ve sağlıklı yaşam programını uygulamaktadır.

Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı insanlar için vazgeçilmezdir. Tıpkı sağlıklı beslenme gibi egzersiz yapmak da sağlıklı bir insan olmanın temel şartlarındandır. İnsan kendi yaşantısını düzenleme hakkına sahiptir. Bunun nasıl yapılacağına uzman hekimler ya da kendisi karar verebilir ve yaşamını düzenli – yeterli beslenme ve düzenli spor ile şekillendirebilir. İşte bu aşamada bizim isteklerimizi düzenleyen kişi konumunda olacak olan hekimler önce diye programımızı belirler arkasından da spor egzersizleri verebilir. Bu egzersizler kişiyi hem zinde tutacaktır hem de bölgesel yağlanmalardan kurtulmuş olmamızı saplayacaktır. Sağlık ve spor ayrılmaz birer ikilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir