Burun Kanaması

Burunun içindeki kan damarlarından bir veya bir kaçının çatlamasından dolayı açılan bir sıyrıktan kan gelmesi haline ”Burun kanaması” diyoruz. Gelen kan burunun ön deliklerinden dışarıya veya arka deliklerinden boğaza doğru akar.

Burun Neden Kanar? : Burun kanamasının sebepleri pek çoktur. Basit burun kanamaları nezle vesaire gibi ufak tefek sebeplerden dolayı burunda hasıl olan kurulukların damarların çatlamasına kapı açmasından ileri gelirler. Fakat burun kanamasının daha önemli sebepleri de vardır. Kalbi, karaciğeri bozuk, damarları sertleşmiş, tansiyonları yüksek kimselerde, bazı kadınların adet veya adetten kesilme zamanlarında burun kanamaları görülebilir. Bir takım kan hastalıklarında ve kansızlıklarda, kanın pıhtılaşma kabiliyetinin azalmasından dolayı, şiddetli ve sık sık tekrarlayan burun kanamaları hasıl olur. Tifo, kızamık, zatürre, grip, sıtma gibi ateşli ve mikroplu hastalıklarda burun kanamaları görüldüğü vardır. Bütün bunlardan başka düşme, vurma, çarpma gibi kazalar dolayısıyla burundan kan gelebilir.

Burun Kanaması Nedenleri : Burun deliklerinden kan akmaya başlaması burun kanamasının en açık işaretidir. Fakat çatlayan damarlar burunun iç ve arka taraflarında olursa ve hasta yatar vaziyette bulunursa kan doğrudan doğruya burunun arka deliklerinden boğaza doğru akıp hasta tarafından yutulacağından dışarıdan bir şey görülmeyerek burun kanamasının farkına varılmayabilir.

Burundan çok miktarda kan gelmesi yahut burun kanamasının sık sık tekrarlanması hastanın kansız kalmasına, sararıp solmasına, halsiz ve düşkün bir hale gelmesine sebep olur.

Burun Kanaması Tedavisi : Birdenbire başlayan burun kanamaları, çok defa, telaş ve heyecanı mucip olurlar. Halbuki hiç bir zaman bu telaşa lüzum yoktur. Çünkü bir çok burun kanamalarının ufak ve basit tedbirler yapılamaz, hasta da boş yere kan kaybetmiş olur. Burnu kanayan kimseyi sakin tarzda oturtmalı, temiz bir gaz bezini veya pamuk parçasını kanayan burun deliğine sokup dışarıdan parmakla beş dakika kadar, bastırılıp tazyik etmekle çok defa kanın durduğu görülür.

Hastanın başını düz tutmalı, önce arkaya eğmemelidir. Başına ve alnına soğuk suya batırılmış bezler koymak faydalıdır. Kan durduktan bir kaç saat sonra buruna sokulmuş olan pamuk parçasını veya gaz bezini yavaşça çıkarıp almalıdır. Bunları daha uzun müddet bırakmak burun içinde iltihaplara sebep olabilir.

Buruna konacak gaz veya pamuk parçasını (onda bir) nisbetinde oksijenli suda eritilmiş (Antipyrine) solüsyonuyla ıslatmanın kanın daha çabuk durdurulmasına faydası vardır.

Bu gibi basit tedbirlerle durmayan veya sık sık tekrarlayarak hastayı zayıf düşüren burun kanamalarının, mutlaka, Önemli bir sebebi vardır. Bu sebebi bulup ortadan kaldırmak ve hastayı ciddi bir suretle tedavi edebilmek için bir doktora baş vurmak lazım gelir.

Burun Kanaması” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir