Çayın Faydaları

 

Çay : Çayın siyah ve yeşil olmak üzere iki nevi vardır. Yeşil çay elde etmek için yapraklar daha evvel tahammül ettirilmeksizin ateşte bırakılır ve bu esnada fermentatif reaksiyonlara maruz bırakılır ve bu esnada asit tanik nisbeti düşer ve siyah renkte flobafon maddesi meydana gelerek çay kararır. Çinliler, çay fabrikasyonu artıklarından elde ettikleri maddelere tereyağ, un ve su katarak bir nevi çorba yaparlar. Çayın alkaloidi kafeindir. Aroması çayın hazırlanması esnasında meydana gelen aromatik yağdan ileri gelir.

Çay menkuu, 250 gram suya 5-8 gram çay yaprağı katılarak yapılır. İyi su kullanılırsa çayın hülâsa maddeleri daha büyük nisbette menkua geçer, buna mukabil kireçli su ile kaynatılan çayın lezzeti daha iyi olur. Çayın ihtiva ettiği asit tanık, ishale karşı tesirli bir maddedir. Bir fincan kahve ve çayın kafein nisbetleri aynı olduğu halde kahvenin tesiri daha fazladır. Bunun sebebi, çayda kafeinin asit taniğe bağlı olmasıdır. Bu madde midede tedricen parçalanarak kafein yavaş yavaş vücuda girer onun için tesiri dahi hafiftir. Çayın aromatik maddelerinin özel bir tesirleri yoktur.

Zayıflama bakımından çayın kıymeti mide, barsak hastalıklarında elverişli bir içki olmasıdır. Çay yaprağının kuru maddesinde % 3 protein vardır. Azotlu maddeler 20 – 40 % dır. Yeşil çayda 17 %, siyah çayda 12 % tanen bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir