Diş Dolgusu Yapılırken Acır mı?

Diş ağrısı, diş dolgusu kısacası diş tedavisi denince ürpermeyen, korkmayan kişi sayısı çok azdır. Artık diş dolgusu tedavisi için, rahatlıkla diş hekimine gidebilirsiniz. Uygulanan lokal anestezi sayesinde hiç bir ağrı, sızı hissetmezsiniz. Duruma göre bazı hastalara genel anestezi bile uygulanmaktadır. İlk kez diş dolgusu yaptırıyorsanız acımasından korkuyor olabilirsiniz.

Dolgu dişin iyi fırçalanmaması, diş ipi kullanılmaması gibi sebeplerle, dişte meydana gelen çürüklerin, özel aletlerle temizlenmesi ve dişte meydana gelen oyuğun özel malzemelerle doldurulmasıdır. Dolgu yapılırken dişin eski şeklinin verilmesine, sağlam, estetik olmasına çalışılır.

Diş Dolgusundan Korkmayın

Amalgam dolgular, porselen kompozit dolgular ve döküm dolgular diş dolgusunda kullanılan malzemelerdendir. Amalgam dolgu gümüş, kalay ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilir. Diş hekimleri, uygulaması diğer dolgulara göre daha kolay, daha güvenilir, daha dayanıklı ve daha ucuz olduğu için amalgam dolguyu tercih etmektedirler. Uygulama yapıldıktan 2 saat sonra yemek yenebilir.
Porselen kompozit dolgular, pahalıdır ve uygulanması daha incelik ister. Genellikle ön dişler için kullanılır. Günümüzde porselen dolguların dayanıklılığı arttırılmıştır. Daha estetik olduğundan, arka azılarda da kullanılmaya başlanmıştır. Fakat çay, kahve ve özellikle sigara kullanımıyla zamanla renginde değişiklik olabilir.

Döküm dolgular ise, dişin kalıbı alınarak, laboratuar ortamında altın veya porselenden yapılıp özel bir teknikle dişe yapıştırılan dolgulardır. Diş hekimlerinin pek tercih ettiği bir sistem değildir.

Hangi dolgu tipini tercih ederseniz edin, eğer dişlerinizle ilgili çürük sorunu yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden diş hekiminizi ziyaret etmenizi öneriyoruz. Çürük diş zamanla koku yapar ve çok çabuk sürede yayılarak dişinizi kaybetmenize sebep olabilir. Çürüğü fak eder etmez yaptıracağınız ufak bir dolgu ile dişinizin çekilmesini önler, temiz ve taze bir nefese sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir