Dudak Çatlaması ve Dudakta Oluşan Yaralar

 

Uçuk :   (Kısa süreli, doktora gitmeye lüzum yok) Tıptaki adı : Herpes simpleks.

Belirtileri: Hafifçe şişmiş, ağrılı, kırmızı renkli bir leke dudakta veya burun kenarında birdenbire belirir. Bu leke üzerinde ufak su dolu kabarcıklar çıkar. Bunlar daha sonra sarılaşır, kabuk bağlar ve kabuklar düşer.

Dudak Çatlamasının Nedenleri : Normal olarak birçok insanın tükürüğünde yaşayan bir virüs. Ateşli hastalıklar veya soğuk algınlığında vücut direncinin azalması, hastalığa uygun bir ortam yaratır. Güneş ışınları (Buzullara tırmananlarda görülen bir çeşit uçuk herpes simpleks’tir), fazla heyecan (ilk gece sahneye çıkan artistlerde) v.b. Bazı kadınlarda adetten hemen önce görülür. Bu hastalık çok eski olup, eski Mısırlılarda dahi görülürdü, mumyalarda izlerine rastlanmaktadır.

Tedavisi:   Hasta   bölgeyi   kalamin  veya   talk   pudrası  ile kuru ve temiz tutun. İltihaplanmazsa iz bırakmaz.

Önlenmesi: Bilinen bir usul yoktur.

Dudak koruması : (Kısa veya uzun süreli olabilir)

Dudakta kağıt gibi soyulma görülür. Mide bozukluğunda, ateşli hastalıklarda, güneş yanığında, dudağını emen ve ısıran sinirli kimselerde rastlanır. Bir dudak merhemi kullanınız.

Dudak çatlaması :    (Kısa   veya  uzun süreli   olabilir,   doktora   gitmeye lüzum yok) Fazla güneşte veya  soğuk rüzgarda kalmaktan olabilir. Dudak yarılması da aynı nedene bağlıdır. Bir dudak merhemi kullanınız. Gözlerde yanma ve   burun   çevresinde   kabuklaşma  ile beraber  olursa, çatlaklar  B vitamini eksikliğinden  ileri  gelebilir.  Karaciğer, maya,  yumurta, balık yumurtası, yeşil sebze, peynir gibi besinlerden bolca yiyin.

Pamukçuk : Yalnız çocuklarda görülür, iki taraflı, gri, ıslak lekeler halinde ağız kenarlarında bulunur; bir mantar hastalığıdır, doktorun tedavisi gerekir.

Dudakta inatçı yara veya şişlik : (Uzun süreli, derhal doktora gidin.) îki haftadan fazla sürerse: Kanser  öncesi   bir  durum  olabilir  ve incelenmesi  gerekir. Dudak kanseri çok  çabuk  iyileşme şansına sahiptir.  Hemen muayene olmakta tereddüt etmeyin. Siğiller ve basit urlar  da dudakta  yerleşebilir.

DUDAKTA BEYAZ LEKELER

(Uzun süreli, derhal doktora gidin)  Tıptaki adı:  Lökoplaki

Dudak, ağız veya dilde süt görünüşünde hafifçe kalınlaşmış beyaz lekelere rastlanır. Bunlar kanser öncesi olabilir, bunun için hemen muayene olmalı,  sigara  bırakılmalı  ve  ağız  temizliğine dikkat  edilmelidir.

 

Horlama ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir. Ulaşmak için hemen tıklayın.

Dudak Çatlaması ve Dudakta Oluşan Yaralar” için 6 yorum

 • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  Özellikle bayanlar için söylüyorum. Kış aylarında bol bol parlatıcı sürdüğnüz taktirde çatlakları önlüyor. Viks veya ruj da buna bir nevi bitkisel tedavi diyebiliriz aslında.

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2012 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  Bayanların özellikle yaptığı ruj ve parlatıcı sürerek durak yaralarının geçmesini sağlıyorlar. Bilmiyorum gerçekten kayda değer bir etkisi varmı ancak denemekte sanırım fayda var. Özellikle yaz aylarında güneş ve sıcaktan çatlaklar meydana geliyor ancak bu daha çok soğukta yani kış aylarında daha çok görülüyor.

  Yanıtla
 • 3 Ekim 2012 tarihinde, saat 16:48
  Permalink

  bu her zaman kış aylarında olan bişey en doğrusu kaliteli bir ruj kulanmak daha sonra fazla çatlak olacağını zanetmiyorum

  Yanıtla
 • 14 Kasım 2012 tarihinde, saat 17:33
  Permalink

  dudak çatlamaları en çok kış aylarında görülür. Dudak çatlamasının nedenleri tükürüğümüz de bulunan bir mikroptan kaynaklanmaktadır. soğuk algınlıklarında ortaya çıkar. bunları önlemek için dudağınızı kuru tutun ve bazı kremler kullanırsanız kısa sürede geçecektir.

  Yanıtla
 • 14 Kasım 2012 tarihinde, saat 17:33
  Permalink

  dudak çatlamaları en çok kış aylarında görülür. Dudak çatlamasının nedenleri tükürüğümüz de bulunan bir mikroptan kaynaklanmaktadır. soğuk algınlıklarında ortaya çıkar. bunları önlemek için dudağınızı kuru tutun ve bazı kremler kullanırsanız kısa sürede geçecektir.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Doğal Yollarla Dudak Bakımı | Tedavi Yöntemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir