Dukan Diyeti Nasıl Zayıflatıyor

Son yıllarda diyet programları içinde en fazla uygulanan ve pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarmış olan Dukan diyetinin bu çıkışındaki en büyük katkı, son dönemde Dukan diyeti başlığıyla yayınlanmış olan kitaplar sayesinde mümkün oldu. İlk olarak yaklaşık 40 sene önce Pierre Dukan isimli Fransız bir beslenme uzmanı tarafından ortaya atılmış olan bu diyet biçimi daha sonra Dukan’ın soy isminden gelen bir adlandırma ile birlikte Dukan diyeti olarak adlandırılmaya başlandı. Fakat diyetin ilk bulunması ve kurallarının ortaya konmasından bu diyetin yaygınlık kazanmasına kadar geçen süreçte ilk tetikleyici etki Dukan’ın kendisinin yazmış olduğu ve 2000’li yılların başından itibaren dünyanın farklı noktalarında yayınlanmış olan Dukan Diyeti Kitabı isimli eseri oldu. Bu kitabın basılıp yayınlanmasının ardından geniş kitleler tarafından büyük bir ilgi gördü ve Dukan diyeti de en popüler diyetlerden biri haline geldi.

Dukan Diyeti Nasıl Bir Beslenme Öneriyor

Dukan diyeti farklı öğünler ve diyetin farklı aşamaları için farklı beslenme şekilleri öneriyor olsa da temel olarak Dukan diyetinindeki temel mantık; karbonhidrat tüketimlerinin azaltılıp protein ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Doğal olarak bu noktada ilk akla gelen soru karbonhidrat ihtiyacının karşılanmasına yetecek kadar besin alımının nasıl gerçekleşeceği ile ilgili oluyor. Özellikle ağır antrenmanlar yapanlar için gerekli olan enerjinin temini adına mutlaka diyet sırasında karbonhidrat tüketimlerine de ağırlık vermek gerekmektedir. Dukan diyetinin diğer diyetlerden farklı olarak ortaya attığı en büyük iddiası ise; hiçbir şekilde kalori hesaplaması yapmadan kişilerin doyuncaya kadar yemek yemesidir. Çünkü burada protein ağırlıklı bir tüketim gerçekleştirildiği için tokluk hissi kısa sürede gelmekte ve alınan proteinlerin de diğer besinlerden alınan kalori gibi bir zararı bulunmamaktadır.

Dukan diyeti ile ilgili olarak bu detayların bilinmesinin ardından bu diyetin kimlere uygun olabileceği de ortaya çıkmaktadır. Öncelikle protein ağırlıklı bir tüketim yapılacağı için Dukan diyeti uygulayan kişilerin hayvansal gıdaları tüketme noktasında sorununun olmaması gerekmektedir. İlk aşamada bu konuda sorun yaşayanların başka diyetlere yönelmesi gerekmektedir. Genel olarak yaklaşık yüzde 70’e yakını hayvansal gıdalardan oluşan dukan diyetinin besinlerinde kişilerin başarılı bir diyeti uzun süre devam ettirmesi için hayvansal gıdaları tüketmesi gerekiyor. Ancak bu gıdaları tüketmede sorun yaşamasına rağmen yine de Dukan diyeti uygulamak isteyen kişilerin mutlaka soya veya tofu gibi besinleri tüketmesi gerekmektedir. Fakat kişilerin bu noktada başka alternatif bir besin bulunmamasından dolayı istedikleri protein alımlarına ulaşmaları mümkün olmayacaktır.

Dukan diyeti yapanlar süt ve süt ürünlerini her zaman light, yani tamamen yağsız almalı. Yarım yağlı bile değil bütünüyle yağsız ürünler tercih edilmelidir. Et ve tavuk da yine yağsız olmalıdır. Balığın da derisi yenmemeli, balık ya ızgara ya da buğulama şeklinde pişirilmelidir.

Dukan Diyetinin Olumlu ve Olumsuz Yanları

Dukan diyetinde ilk göze çarpan olumlu özellik hemen hemen bütün diyetlerde ilk kural olarak yazılmış olan kalori hesabının yapılmamasıdır. Buna rağmen Dukan diyetinin daha hızlı kilo verdiren bir diyet olması pek çok kişinin de bu diyeti uygulama isteği ile doğrudan örtüşmektedir. Hızlı bir kilo kaybı yaşanmasını sağladığı için kişilerin diyeti devam ettirmeye ya da spor yapmaya olan ilgilerinin ve motivasyonlarının artmasında da Dukan diyeti oldukça başarılı olmaktadır. Gıdaların kişilerin tok oluncaya kadar istediği miktarda yiyebilmesinden dolayı bu diyet sıklıkla tercih ediliyor.

Dukan diyetinde yine aynı özelliklerden dolayı zorluk çekenler olabilir. Özellikle protein ağırlık beslenme noktasında bu duruma alışık olmayan kişilerin zorluk yaşaması söz konusu olmaktadır. Besinlere kolay bir şekilde ulaşamamak, protein ağırlıklı beslenmeden dolayı ilk zamanlarda halsizlik yaşamak diyetin dezavantajlarındandır. Ancak bir süre devam edildiği takdirde diyet olumlu sonuçlarını göstermekte ve kişileri diyeti uygulamaya da teşvik etmektedir.

Dukan diyeti yapın sevgili hanımlar. Ama dukan diyeti yapmadan önce diyetisyene gidin ve bütün hormon ve kan testlerinizi eksiksiz olarak yaptırın. Böylece içiniz rahat başlamış olacaksınız diyete. Dukan diyeti protein diyetidir. Tamamen protein ile beslenmeye dayalı bir diyet şeklidir. Yağsız yani saf protein tüketmek esastır. Sebze de yenir fakat sebze miktarı her zaman protein miktarından daha az olmalıdır.

Diyetin zararlarına ilişkin bir çok beslenme uzmanı ve ANES (Yemek, Ekoloji, Mesleki Sağlık ve Koruma Derneği) bir açıklama yaparak protein diyetinin vücutta bir takım eksikliklere neden olduğunu, bunun yanında psikolojik sorunlara, kansere ve kalp rahatsızlıklara dahi yol açabileceği belirtilmiştir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

1- Saldırı

En zor kısım bu. 10 gün sürüyor. Dr. Dukan size 72 proteinli besinden oluşan bir liste veriyor. Yağsız proteinler, süt ürünleri, yumurta, balık ve kümes hayvanları içeren listeden seçtiklerinizi istediğiniz öğünde istediğiniz miktarda tüketebiliyorsunuz. Ama sadece haşlama, ızgara veya fırında pişirilmiş olarak… Sıvı ya da katı yağ yasak. Lezzet için her türlü baharatı kullanabilirsiniz. İlk 5 günde 3 kilo veriliyor. Kabızlığa karşı her gün yoğurt veya süte karıştırıp 1.5 çorba kaşığı kepekli yulaf yiyor, en az 1.5 litre su içiyorsunuz. Şarküteri ürünleri ve kuzu etine izin yok.

2- Kilo Verme

İlk listeye 28 sebze ekleniyor: Enginar, patlıcan, brokoli, lahana, kereviz, kabak, mantar, marul, turp, ıspanak, domates… Haftanın 2 günü ilk aşamada olduğu gibi sadece protein tüketiyor, diğer günler ise sebzeleri de ekliyorsunuz. Karbonhidrat zengini patates, pirinç, mısır, fasulye, mercimek yasak. Havuca ise haftada 2 gün izin var. Yiyecekleri yağsız pişiriyorsunuz.

3- Korumaya Hazırlık

Her gün hem et hem sebze yiyorsunuz. Günde bir porsiyon meyve ve 40 gram peynire izin var. Haftada 2 öğün kepekli ekmek ya da makarna da yiyebiliyorsunuz. Ayrıca “kutlama” öğünleri de başlıyor. Yani haftada 2 öğün her şey serbest! Tatlı ve alkol dahil. Bu aşamayı, verdiğiniz her kilo için 1.5 hafta sürdürüyorsuz.

4- Sürdürme

Hayat boyu sürdürebileceğiniz bu aşamada her şey serbest. Hem de her gün, her öğün. Sadece perşembe günlerini “saldırı” aşamasıyla geçiriyorsunuz.

Örnek Günlük Mönü

Kahvaltı

Ilık su, yağsız beyaz peynir, yağsız omlet

Öğle

Köriyle tatlandırılmış tavuk ızgara

Ara öğün

Yulaflı ekmek veya krep

Akşam

Izgara somon (Şekersiz çay, kahve serbest. Miktar belirtilmemişse yiyeceklerden dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir