Düşük Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Düşük karbonhidrat alımını destekleyen diyetler hakkında doğru bilinen yanlışlar zaman zaman bu diyetlerin son derece sağlıksız olduğunun düşünülmesine yol açmaktadır. Düşük karbonhidratlı diyetler hakkında doğru bilinen yanlışları sizin için araştırdık.

Düşük Karbonhidrat Diyetlerinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Düşük karbonhidrat = Hiç karbonhidrat almamak

Yanlış: Düşük karbonhidrat demek hiç karbonhidrat alınmayacağı demek değildir. Vücudunuzun karbonhidrata ihtiyacı vardır. Önemli olan alınacak miktarı ve zaman aralığını doğru tespit etmektir. The National Academy of Sciens ‘ın tavsiyesi yaptığınız diyetin %45 ile %65 oranında karbonhidrat içermesidir.

Düşük karbonhidrat diyetlerinde meyve ve sebze tüketimi desteklenmez

Yanlış: Sebze ve meyveler karbonhidrat içerirler. Bu nedenle düşük karbonhidrat diyetlerinde sebze ve meyve yenmemesi gerektiği inancı yaygındır. Ancak aksine bu diyetlerde sebze ve meyve yenmesi desteklenmektedir. Bununla birlikte her besin için geçerli olan miktar ayarlaması sebze ve meyveler içinde geçerlidir.

Düşük karbonhidrat diyetleri böbreklere zarar verir

Yanlış: İnsanların bu inanca sahip olmalarının en önemli nedeni böbrek hastalarına proteinden düşük bir beslenme programı uygulanmasıdır. Böbrek hastalarının yüksek proteinli beslenmelerinin sakıncalı olduğu doğrudur. Ancak düşük karbonhidrat diyetlerinde önerilen protein miktarları sağlıklı insanların vücut ihtiyaçlarından daha fazla miktarlarda değildir ve bu sağlıklı kişilerde böbrek rahatsızlıklarına yol açmazlar.

Düşük karbonhidrat diyetleri kemiklerdeki kalsiyumu yok eder

Yanlış: Bu söylentinin çıkmasının sebebi vücutta bulunan çok yüksek proteinin kalsiyumun idrar yolu ile dışarı atılmasına neden olmasıdır. Düşük karbonhidrat diyetleri vücuda aşırı miktarda protein yüklemezler. Doğru miktarlardaki protein kemiklere zarar vermek yerine kemikler üzerinde koruyucu etki yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir