Fazla Proteinin Zararları

Fazla protein yemenin zararlı olabileceği hakkında umumî bir kanaat vardıysa de, son senelerde bu fikir tâdile uğramıştır. Hattâ bir kısım böbrek hastalıklarında bile bugün proteini bol bir rejim tavsiye edilmektedir. Kutup kâşifleri, zaman zaman eski molarla beraber yaşamak zorunda kalırlar. Bunların bütün gıdası hemen hemen taze etten ibarettir. Kâşifler de aynı gıda ile beslenmiştir.

Bu müddet zarfında beş kilo vermiş olmakla beraber kendilerini çok iyi hissetmişlerdir. Bu zatlar Amerika’ya döndüğünde de hekimlerin kontrolü altında aynı rejime devam etmiş ve hiçbir rahatsızlık hissetmemişlerdir. Fazla proteinin böbreklere zararlı olabileceği hakkındaki fikirler, vitaminlerin ve madenlerin tesiri hakkındaki bilgilerin henüz doğmadığı devirlere racidir. Aynı suretle proteinlerin bağırsakta tefessüh ederek vücuda toksinlerin gireceği hakkındaki görüş de bugün kabul edilmemektedir. Barsak zarı, salim kaldığı müddetçe toksinler vücuda giremez.

Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi aslında genel olarak düşündüğümüzde aşırı protein tüketimin de bazı yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle gençlerde aşırı protein tüketimi sonucu sivilcelerin artığı söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir