Günlük Protein İhtiyacı

Proteinlerin bir gramı vücutta yandığı zaman 4,1 vücut dışında yandığı zaman 5,6 kalori verirler. Bu fark proteinlerin vücutta amonyak değil üre haline çevrilmesinden ileri gelir. Bu cisimler, azotu ihtiva eden tek madde grubu olduğu için behemehâl gıdada bulunmaları lâzımdır. Günlük protein ihtiyacı tahmini 70-100 gramdır. Bu miktar protein alınmazsa vücut kendi yapısında protein yakarak azot muvazenesini tutmaya çalışır ki, bu uzuvların yıpranma ve aşınması demektir. Tiroit ve böbrek üstü ve Hipofiz bezlerinin hormonlarını yapabilmeleri için ham madde olarak proteine ihtiyaç vardır.

Gıdada protein az olduğu zaman vücut su tutarak şişmeye meyil eder. Ayrıca ruhî depresyon olur ve hayat neşesi azalır. Ayrıca proteinler, vücutta yanmaları hızlandırırlar. Zayıflama rejimlerinde kâfi protein bulunması bu sebepten de mühimdir. Nihayet protein maddelerinin sür’atle tokluk hissi
vermeleri de önemlidir.

Proteinli gıdaların hayvani ve nebatî çeşitlerinin kalori kıymetleri aynı olmakla beraber, gıda kıymetleri farklıdır. Çünkü hayvani proteinler vücudun muhtaç olduğu bütün âmin asitlerini ihtiva ettikleri halde nebatilerde bir kısmı eksiktir. Bunun müstesnası soya proteinidir. Çünkü bu nebatın proteini hemen hemen lüzumlu bütün âmin asitlerini ihtiva eder. Tamamen nebatî bir gıda ile beslenmenin mahzuru bundan ileri gelir. Öte taraftan nebatî rejimlerde beslenebilmek için büyük hacımda gıda alıp, hazım cihazının yorulmasını göze almak lâzımdır. Bu sebeple vejetaryenler süt, yumurta, peynir ilâve etmek suretiyle gıdalarını yarı nebatî bir hale getirmektedirler. Bazı hayvanlar, inek gibi, bütün gıdalarını nebatlardan temin edebilirse de bunların mideleri dört gözlüdür ve hazım için sarf edecek zaman bunlarda rol oynamaz. Onun için nebatî proteinin hayvan vücudunda hayvani protein haline gelmesi ve bu proteinin et şeklinde insan gıdasını teşkil etmesi kestirme verationel yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir