Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı

Hamilelikte beslenmede en önemli unsur, anne adayının kilo alıp vermesinden çok bebeğin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesidir. Gebelik döneminde doğru beslenme hem annenin, hem de bebeğin sağlığını doğrudan etkilemektedir. İştahın çok açık olduğu bu süreçte yiyeceklere hayır demek neredeyse imkânsız gibidir. Ayrıca iki canlı olmanın getirdiği sorumluluk anne adayını daha çok yemeye karşı tetikler. Bu dönemde beslenmenin önemi, aldığımız gıdaların bebeğimizin damarlarında dolaştığını düşününce iyice artmaktadır.

Anne adayının özel bir sağlık sorunu varsa doktor kontrolünde bir diyet uygulamalıdır. Bebeğinizin sağlıklı gelişmesini ve rahat bir gebelik süreci geçirmek istiyorsanız uzmanlarında tavsiye ettiği gibi her besinden azar azar yemelisiniz. Bu sayede günlük ihtiyacınız olan maddeleri tam olarak alabilirsiniz. Öğünler az az ama sık aralıklardan oluşmalıdır. Yoksa anne adayı sindirim sorunları yaşayabilir. Bu dönemde çok sıkı bir diyete gerek yoktur. Önemli olan, diyetin çeşitli ve iştah açıcı olması, daha çok proteinli besinler ve bol meyve içermesidir. Ayrıca düzenli yemek yemeli, ayaküstü atıştırma alışkanlığı bırakılmalıdır. Çünkü bebeğin günü gününe beslenmesi ve gelişmesi için gerekli olan bütün şartların zamanında tedarik edilmesi zorunludur.

Bazı besin maddelerinin hamilelik dönemindeki önemi;

Tahıllar: özellikle ekmek bu gruptaki en önemli besindir. Ayrıca bulgur ve pirinç pilavı ya da kepekli makarnalarda tahıllar arasındadır. Tahılları gereğinden fazla tüketmek, içindeki nişastadan dolayı kan şekerinin yükselmesine sebep olabilir. Her öğünde kesinlikle tek bir tahıllı gıda olmalı pilav yenilen bir öğünde ekmek yememelisiniz. Tahılların aşırı yenilmesi kabızlığa sebep olabilir. Tahıllarının yanında mutlaka lifli besinler eklenmelidir.

Yeşillikler: gebelikte temel besin kaynağı olan yeşillikler lifli, doyurucu, sindirimi kolay ve düşük kalorili olması sebebi ile günde 2 ana öğün kesinlikle koyu yeşil yapraklı yeşillik tüketilmelidir.

Protein: gebelikte en çok gerekli olan maddelerdendir. Vejetaryen olanların bile alternatif protein içeren besinlerden mutlaka yemeleri gerekmektedir. Örneğin yoğurt, peynir ve soya gibi besinleri sık tüketmelisiniz.

Balık: Bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için mutlaka omega 3 içeren besinlerden tüketmelisiniz. Somon ya da sardalyeyi haftada iki kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

Süt ve süt ürünleri: anne adayının günde 1000 mg kalsiyum alması gerekiyor. Hem anne hem bebek için gerekli olan kalsiyum bebeğin iskelet gelişiminde belirleyicidir.

Kuru yemişler: İştah açıcı özelliği olan bu besinler omega 3 yönünden zengin olduğu için hamilelik döneminde mutlaka aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir