Kahvenin Faydaları

Kahve : Olgun kahve tanesi, et ve çekirdek kısımlarını ihtiva eder. Bu et kısmı hastadan sonra bertaraf edilir, sonra çekirdek ferjnante edilir, bu esnada, alkol, asitlatik ve asit asetik meydana gelir.

Kahve kavrulurken su nisbeti azalır, karbonhidratları ve asit tanikleri de azalır, buna mukabil azotlu maddeler ve kafein nisbeti değişmez. Karbonhidratlar karamel haline geçerler ki, kahve menkuuna esmer rengi veren budur. Aromayı veren madde kahve yağıdır.

Kafein vazomotörlerin ve vagus merkezini uyarır, kalp damarlarını genişletir, sistolu kuvvetlendirir, diastolu zayıflatır, dimağı tembih eder. Kahvenin kavrulmasından meydana gelen maddeler, mide ifrazını mutedil derecede artırırlar ve dimağ kabuğunu uyarırlar,

Kahve Türk usulünde pişirilirse ihtiva ettiği kafeinin suya geçmesi sağlanır. Kahvenin lezzeti suyun sertlik derecesine bağlıdır. En lezzetli kahve imbik suyu ile hazırlanır. Kahvenin % 25’i, suya geçen kafeinin ise % 30-90’ı suda erir.

Kahve Neye İyi Gelir?

  • Metabolizmayı hafif de olsa hızlandırır, kişinin istirahatte harcadığı enerjiyi arttırır.
  • Özellikle beyne giden kan dolaşımını arttırır, kişiyi daha dinç hissettirir, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlar.
  • İnsülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltır. Özellikle sık tatlı tüketmek isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse bu ihtiyacın kaybolduğunu göreceklerdir.
  • Türk kahvesi; kolon kanseri ve kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini yüzde 45 azaltır.
  • Düzenli Türk kahvesi içenler düşük kolon, meme ve rektal kanser riskine sahiptir.
  • Türk kahvesi tansiyonu düşürür ve Tür 2 şeker hastalığı oluşum şansını azaltır.

Ancak tüm faydalarına rağmen kahve dikkatli tüketilmesi gereken bir içecek ve yüksek miktarda tüketilirse zararlı etkileri de olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir