Küçük Evlere Depolama Çözümleri

Şehir hayatı ve kalabalık insan nüfusu sebebiyle modern evler iyice küçülmeye başladı. Büyük şehirlerde ev fiyatlarının da çok yüksek olması, insanların artık, daha küçük evlere yönelmesini sağlıyor. 3 oda bir salon evlerin brüt 100 metre kareye sığdırıldığını düşünürsek, küçük evlerde depolama sorununu çözmeniz ve alternatif depolama çözümleri üretmeniz gerekiyor. Bu hususta size yardımı dokunabilecek ev düzeni püf noktalarını sizler için derledik.

Kullanmadıklarınızı Atın

Düzenleme yapmadan evvel, mutlaka kullanmadığınız ya da eskiyen eşyalarınızı ayıklamanızı öneriyoruz. Son 1 yıl içinde bir kıyafeti giymediğiyseniz, “giyerim nasılsa” diyerek saklamayın, ihtiyacı olan birisine verin. Okumadığınız dergiler, kitaplar, hepsi evlerde çok fazla yer kaplayan eşyalardır, eskiciye satın ya da bir kütüphaneye bağışlayın.

Kirişlere Gömme Dolap

Yeni depolama alanları oluşturmak için kirişlerden faydalanabilirsiniz. İnce suntalardan yaptıracağınız 2 adet kapak ve içine raf sistemleriyle fazladan dolaba sahip olabilirsiniz. Duvarınızla aynı renge boyatıp, gömme kulplar taktırdığınızda, hiç göze çarpmaz ve yerden, tavana stoklayacağınız bir alan ortaya çıkar.

Vakumlu Torbalar

Özellikle kış aylarında kaz tüyü ve kalın kazaklar çok fazla yer kapladığından hurçların içine presleyerek koymak, eşyaların %80 küçülmesine olanak sağlıyor. Bugün vakumlu torbaların her çeşidi ve her boyutunu bulabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde misafir için ayırdığınız yastık ve yorganları, kullanmadığınız çeyizlik hatıraları da vakumlayarak stoklayabilirsiniz. Preslediğiniz eşyalarınızı olabildiğince elinizin altından uzak yerlere, dolap üstlerine ya da baza altlarına, en dibe yerleştirin.

Kutu Kutu Pense

Küçük evlerde çocuk odaları maalesef evin en küçük alanı oluyor. Oyuncaklar, çalışma masası, defterler, kitaplar, kıyafetler, hobiler derken, çocuklara oyun alanı bile kalmıyor. Çocuk odasına alacağınız açık renklerde sepetler ve ya kutular tüm bu dağınıklığı toparlamanıza yardımcı olabilir. Öncelikle her şeyi sınıflandırmanızı ve yerleştirmeyi ondan sonra yapmanızı öneriyoruz. Oyuncakların hepsi bir-iki sepete, kapı arkasına, kırtasiye malzemeleri kutuların içine ve çalışma masasının üzerine, hobiler ve ufak oyuncaklar ise pencerenin ya da kaloriferin üzerine dizilebilir. Kapıların arkasına katacağınız kapı askılarına çantaları asabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir