Kulak Arkası İltihabı

29 Eylül 2011 Kulak Hastalıkları  One comment

Kulak Atkası Kemik Boşlukları İlthapları Sebebi : Bu iltihap çok defa, orta kulak iltihaplarının arkaya doğru yürümesinden hasıl olur.

Kulak İltihapları Belirtileri : Kulak arkasında ağrı, şişkinlik ve tazyik hissi duyulur. Kulaktan akıntı gelmeğe başlar. Akıntının devamlı ve çok miktarda olması iltihabın kulak arkasındaki kemiklere sirayet etmiş olduğunu gösterir.

Aynı zamanda hastada yüksek ateş, vücudunda kırıklık, halsizlik ve çeşitli sıknıtılar vardır.

Kulak arkasındaki kemik boşluklarının iltihaplanması çok tehlikelidir. Çünkü buradan iltihabın çok yakın mesafede olan beyine sirayet etmesi ihtimali baş göstermiş demektir.

Bu kemiklerin olduğu yerde beyine giren ve beyinden çıkan birçok damarlar ve sinirler mevcut olduğu gibi, o civarda başka kemik bozuklukları daha vardır.

Bu iltihabı yapan mikropların ayrıca, bu damarlar vasıtasiyle bütün vücuda yayılarak (Septisemi) denilen (kan zehirlenmesi) gibi tehlikeli bir hastalığa da sebep olması mümkündür.

Onun içindir ki, hastanın derhal doktora götürülmesi ve sür’atle tedavisi lazım gelir.

Kulak İltihapları Tedavisi : Bu durumda olan hastaya yapılacak en kestirme tedavi, ameliyattır. Kendi kendine şifa, çok defa kabil değildir. Ameliyat kemik boşluklarında biriken cerahati dışarıya akıtarak orasını temizlemek, iltihabın yakınındaki organlara atlamasına mani olmaktan ibarettir. Erken ameliyat olanlar tehlikeden çabucak kurtulurlar.

Ameliyat yapılmadan önce, kemik boşluklarındaki iltihabın derece ve şiddetini daha iyi görebilmek için bu kemiklerin Röntgen muayeneleri ile tetkiki uygun olur.

 

 

One comment to Kulak Arkası İltihabı

  • sezgin says:

    Kulağımın arkadasnıda kaşıntı ve ağrı oluyor arkadaşlar ne yapmalıyım ?? Tedavisi nasıl olucak herhangi bir merhem veya bitkisel ilaç şuan uygulamam için söz konusumu veya bir doktora mı danışsam.

Leave a reply

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>