Kulak Arkası İltihabı

Advertisment

Kulak Arkası Kemik Boşlukları İlthapları Sebebi : Bu iltihap çok defa, orta kulak iltihaplarının arkaya doğru yürümesinden hasıl olur.

Kulak İltihapları Belirtileri : Kulak arkasında ağrı, şişkinlik ve tazyik hissi duyulur. Kulaktan akıntı gelmeye başlar. Akıntının devamlı ve çok miktarda olması iltihabın kulak arkasındaki kemiklere sirayet etmiş olduğunu gösterir.

Aynı zamanda hastada yüksek ateş, vücudunda kırıklık, halsizlik ve çeşitli sıkıntılar vardır.

Kulak arkasındaki kemik boşluklarının iltihaplanması çok tehlikelidir. Çünkü buradan iltihabın çok yakın mesafede olan beyine sirayet etmesi ihtimali baş göstermiş demektir.

Bu kemiklerin olduğu yerde beyine giren ve beyinden çıkan birçok damarlar ve sinirler mevcut olduğu gibi, o civarda başka kemik bozuklukları daha vardır.

Bu iltihabı yapan mikropların ayrıca, bu damarlar vasıtasıyla bütün vücuda yayılarak (Septisemi) denilen (kan zehirlenmesi) gibi tehlikeli bir hastalığa da sebep olması mümkündür.

Onun içindir ki, hastanın derhal doktora götürülmesi ve sür’atle tedavisi lazım gelir.

Kulak İltihapları Tedavisi : Bu durumda olan hastaya yapılacak en kestirme tedavi, ameliyattır. Kendi kendine şifa, çok defa kabil değildir. Ameliyat kemik boşluklarında biriken cerahati dışarıya akıtarak orasını temizlemek, iltihabın yakınındaki organlara atlamasına mani olmaktan ibarettir. Erken ameliyat olanlar tehlikeden çabucak kurtulurlar.

Ameliyat yapılmadan önce, kemik boşluklarındaki iltihabın derece ve şiddetini daha iyi görebilmek için bu kemiklerin Röntgen muayeneleri ile tetkiki uygun olur.

 

 

One thought on “Kulak Arkası İltihabı

  • 27 Ocak 2012 at 02:05
    Permalink

    Kulağımın arkadasnıda kaşıntı ve ağrı oluyor arkadaşlar ne yapmalıyım ?? Tedavisi nasıl olucak herhangi bir merhem veya bitkisel ilaç şuan uygulamam için söz konusumu veya bir doktora mı danışsam.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir