MANTIK EVLİLİĞİ


Mantık Evliliği Nedir ?

Evliliğin başarılı olacağına hiçbir garanti yoktur. Ve Avrupa gibi gelişmiş ülkelerin gençleri bu bağın ömür boyu sürmesi gerektiğine inanmaktadırlar. Bu yüzden resmi bir bağ kurmadan önce, bir deneme süresi geçirmeyi tercih etmektedirler. Buna da “mantık evliliği” denilmektedir.
Deneme evliliği safhasındaki çift, aynı evde oturur, aynı eşyaları ve yatağı paylaşır, “birlikte yaşarlar”. Yalnız banka hesapları ve paraları ortak değildir. Bu süre içinde resmi evliliklerinde çıkabilecek problemleri görür ve üstesinden gelip gelemeyeceklerini anlarlar.
Söz gelimi eşlerden biri son derece dağınıkken, diğeri de titiz ve derli toplu olabilir. Flört devresinde bu durum önemli bir şey gibi görünmemiştir. Ama evlendikleri zaman böyle bir farklılık kolaylıkla sürekli ve gittikçe artan kavgalar yaratabilir. Bazı problemler de, resmi bağlan geliştirdikten sonra ortaya çıkabilir. Mesela resmi olarak evlendiklerinde çocukları olunca, deneme süresinde karşılaşmadıkları bir dizi problemle karşı karşıya kalacaklardır.
Deneme evliliklerinin, boşanmalar üzerindeki etkileri zamanla görülecektir. Ancak en azından, evliliğin ilk 4, 5 yılı içinde ortaya çıkan boşanmaların oranını azaltabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir