Meyvelerin Faydaları

İnsan gıdasının önemli unsurlarındandır. Cinslerine ve olgunluk derecelerine göre meyvelerin terkibi değişir. Umumiyetle şu nispetleri yüksek olup % 80-90 arasında oynar. Lezzetleri ihtiva ettikleri meyve asitlerinde ileri gelir. Aromaları eterik yağlardan doğar. Hücre zarları sebze zarları gibi selüloz, pektin ve pentozandan terekküp eder.

Meyvelerin ihtiva ettiği protein, şeker ve nişastanın sindirim ve emilim derecesi oldukça yüksektir. Zar maddeleri pek hazır olmaz. Fındık ve ceviz, meyveler arasında özel bir yer alır. Bunlar kesif maddelerdir. Ortalama terkipleri cetvelde gösterilmiştir. Meyveler bol miktarda vitamin ve maden ihtiva ederler ve sebzeler gibi, gıda azlığında asidoza mâni olurlar. Meyvelerin bir kısmı epey şeker ihtiva eder. Onun için kalorileri oldukça boldur. Konserveleri şeker ilâvesiyle yapılırsa temin edecekleri kalori miktarı bu nispette artar.

Görüldüğü gibi fındık ve ceviz proteince zengindir. 100 gramları ortalama 500 kalori verir. İhtiva ettikleri seyyal yağlar dolayısıyla hazım kanalı mukoz önü tahriş edebilirler. Onun için bu uzuvların hastalıklarında verilmemelidir. Şişmanlama kürlerinde yerleri mühimdir. Buna mukabil zayıflama kürlerinde kullanılamazlar, Purin ihtiva etmedikleri için nikris hastalarına verilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir