Ödem Nasıl Oluşur?

Çevremizde sıkça rastladığımız tıbbi terimlerden birisi ödemdir. Herkes vücudunda ödem oluştuğunda bilir fakat ödem nasıl oluşur veya ödemin vücuttan atılımı ile ilgili neler yapılacağı hakkında pek fazla bilgiye sahip değildir.

Ödem Nedir?

İnsan vücudunun büyük bir kısmı (yaklaşık %70) sudan oluşmaktadır. Eğer vücuttaki su-tuz dengesi sağlanmaz ise ödem oluşacaktır. Ödem; vücuttaki hücrelerin içindeki sıvının dışarı çıkarak deri altında birikmesidir. Kısaca; vücudun fazla suyu dışarı atamamasıdır. Vücuttaki şişlikler ödem olarak isimlendirilir. Sadece belirli bir bölgede olabileceği gibi, tüm vücutta da ödem oluşabilir. Ödem nasıl anlaşılır diyorsanız; normalde sizi sıkmayan çoraplar, ayakkabılar, yüzükler sıkıyorsa, iz yapıyorsa, şiş olan yerlere dokunulduğunda yumuşak doku hissediliyorsa ödem var demektir. Ödemden korunmak aslında sanıldığından daha kolaydır. Ödemin oluşmasının en büyük sebebi vücuttaki su-tuz dengesizliğidir. Fazla tuz alımı ve bununla birlikte az su tüketimi ödem oluşma riski artacaktır. Eğer sık sık ödem oluşmasından şikâyetçiyseniz, yemeklerinizden mutlaka tuzu çıkartmalısınız. Bu sayede vücut rahatlayacaktır.

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır?

Vücutta oluşan ödem bazı hastalıklar sebebiyle oluşabilir. Böbrek, kalp-damar veya karaciğer hastalıkları ödem oluşturabilir. Veya diğer bazı sebepler de ödem oluşturabilir. Aşırı kilo, az su tüketimi, aşırı tuzlu yiyecek tüketimi, fazla süreli ayakta durmak, kadınların regl öncesi dönemleri gibi bazı durumlarda ödem oluşabilir. Bazı küçük değişiklikler yaparak ödemin vücuttan atılımı kolaylaştırılabilir.

  • Tuzlu yiyeceklerden kaçının.
  • Günden en az 2 litre su için.
  • Bol egzersiz yapın.
  • Karbonhidrat tüketimini azaltın.
  • Sigara ve alkol kullanımından uzak durun.
  • Bitki çayları için.
  • Posalı besinleri tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir