OMURGA KIRIKLARI

Düşmeler, vurulmalar, çeşitli trafik kazaları, omurgayı teşkil eden halka şeklindeki kemiklerin, arasındaki eklemlerin çıkığına sebep olurlar. Omurganın çıkığı en müsait tarafı boyun kısmıdır. Bu bölgede halka kemiklerin çok hareketli ve aralarındaki eklemlerin ufak olması, çıkığı kolaylaştırmaktadır.

Bu bakımdan boyun ve omuz üzerine düşmeler tehlikelidir.
Eğer kırıkla beraber değillerse halka kemiklerin çıkıkları omurilik üzerine fazla tazyik yapmayacaklarından o kadar büyük zarar vermezler. Çıkık olan yerde şiddetli ağrıları, başın eğrilmesi ve baş hareketlerinde düşüklük vardır. Ekseriya kollarda ve ellerde titremeler, karıncalanmalar ve uyuşmalar olur. Bunların sebebi çıkığa uğrayan halka kemiğin sinirler üzerine yaptığı tazyiktir.

Şekil bozukluğu her zaman görülmez. Kat’i teşhis ancak Röntgen muayeneleriyle olabilir.
Eğer çıkık omuriliği büyük bir tazyik altına almış ise hasta kendisini kaybeder. Çıkık yerinden aşağıda kalan vücut kısm-i felce uğrar.Şayet omurilik iyice ezilmiş veya kopmuş ise hasta bir kaç saat içinde ölür.

Tedavisi — Omurga kemikleri çıkığında derhal doktora baş vurmalıdır. O da derhal Röntgen muayenesi yaptıracaktır.
Hafif çıkık vakalarında, hastayı uyutarak, baş hareketleriyle çıkığı yerine koymak mümkündür. Genel olarak hasta iyi olur. Fakat ağrı ve ense sertliği uzun müddet devam eder.
Omuriliğin yaralandığı hallerde hastaya ameliyat yapmak lâzım gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir