Sedef Hastalığını Ne Geçirir?

Sedef hastalığı pek çok insanda görülen ve kesin bir tedavisi bulunmayan bir cilt hastalığı. Kronik bağışıklık sistemiyle alakalı sedef, deride sedef rengi kabuklanmalar ile kaşıntı halinde seyreder. Özellikle dirseklerde, dizlerde görülen bu hastalık her eklemde ortaya çıkmayabilir. Saç diplerinde ve belde de görülebilmektedir. Strese bağlı olarak alevlenir ve genetik yatkınlık ile aktarılabilir.
Sedef hastalığına iyi gelen bitkiler şunlardır:

Aloe Vera

Kaktüs ailesinden gelen ve kozmetik ürünlerde sıkça kullanılan aloe vera bitkisinden jelimsi bir öz elde edilmektedir. Bu jelin sedefli bölgeye günde 3 defa uygulanması sonucu yaraların iyileştiği, kızarıklığın azaldığı ve pul pul dökülmelerin önüne geçildiği gözlenmiştir. Aloe Vera özlü tıbbı tabletler ise sedef hastalığına iyi gelmemekle birlikte tehlikeli de olabilmektedir.
Elma Sirkesi
Çok iyi bir dezenfektan olan elma sirkesi, sedef hastalığının geçmek bilmez kaşıntı nöbetlerini dindiren mucizevi bir ilaç olma niteliği de taşımaktadır. Organik olması koşulu ile haftada birkaç defa sedef gözlenen saç derisine elma sirkesi uygulanabilir. Yanma gözlemlenmemesi için elma sirkesinin su ile seyreltilerek kullanılmasında fayda vardır. Sonrasında saçlı deriyi mutlaka ama mutlaka bol su ile durulamak gerekmektedir. Böylece elma sirkesinin tahriş edici keskin özelliği engellenmiş olur. Birkaç hafta boyunca bu işlemin uygulanması ile sonuç alındığı çok kez görülmüştür.
Kapsaisin
Acı biberin etkin maddelerinden biri olan kapsaisin maddesi piyasadaki pek çok ürünün içerisinde ağrı kesici, iltihap, pullanma ve kızarıklık giderici olarak da kullanılmaktadır. Aktarlardan temin edilebilen cayenne biberi ve saf zeytinyağı karışımı ile sedef hastalığının neden olduğu ağrı ve kaşıntı bir süreliğine dindirilebilir.
Çayağacı Yağı
Avustralya’ya özgü bir bitkiden elde edilmesine rağmen son yıllarda kullanımı ülkemizde de oldukça yaygınlaşmış olan bu yağ, pek çok cilt hastalığına iyi geldiği gibi sedefin etkilerinin hafifletilmesinde de yardımcıdır. Antiseptik özelliği bulunan çayağacı yağı kullanılmadan önce alerjen etkileşim yaratıp yaratmayacağı vücudun sedef hastası olmayan bir başka bölgesinde test edilmelidir. Çayağacı yağı özütü içeren bazı bitkisel şampuanlar da sedef hastalığının belirtilerini hafifletmek için önerilebilir.
Zerdeçal
Antioksidan özelliğinin yanı sıra güçlü bir iltihap giderici olan zerdeçalı tablet halinde veya rendeleyerek yemeklerde kullanmak sedefin belirtilerini hafifletmek için yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir