Sezaryen Doğum Nasıldır?

Sezaryen doğum, normal doğumun gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ya da olma ihtimalinin az olduğu durumlarda veya anne adayının arzusu sonunda uygulanan cerrahi bir tekniktir. Bebeğin doğumu bazen vajinal yol ile mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda karın duvarı ve rahme uygulanan cerrahi kesikten bebeğin doğumu gerçekleştirilir. Bu işlem sezaryen olarak adlandırılır. Sezeryan doğum yönteminin uygulanması için bebeğin fiziksel durumu, annenin hastalık öyküsü, rahmin iç yapısı, doğum kanalı darlığı gibi birçok faktör göz önüne alınmaktadır. Sezeryan doğum sonrası anne adayının periyodik temizlik ve bakım uygulamalarının yanında bir de ameliyat dikiş ve yaralarının da bakımına özen göstermesi gerekmektedir.

Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

Doğumun sezeryan olması için birçok sebep olabilir. Bunların bazıları anne ile ilgili sebepler, bir kısmı ise bebek ile ilgili sebeplerdir. Bazı gebeliklerde doğumun sezeryan ile olması doğum başlamadan önce kararlaştırılırken, bazı gebeliklerde ise doğum esnasında çıkan sorunlardan dolayı sezeryan ile doğuma karar verilebilir. Bazen anne adayı vajinal doğumdan çekinmesi sebebiyle sezeryan doğumu tercih edebilir. Bu duruma ise doktor ile birlikte karar verilir.

Çoğul hamilelik sezeryan doğum sebeplerinden biridir. Eğer çoğul gebelikte doğum çok erken haftalarda gerçekleşiyorsa veya bebeklerin rahim içindeki durumları normal değilse hekim sezeryan ile doğumu tercih edecektir. Çoğul gebeliklerde bebek sayısı arttıkça sezeryan ile doğum olasılığı da artacaktır.

İlerlemeyen Doğum Eylemi; rahim ağzının istendiği şekilde açılmaması ve bebeğin ilerleyemediği durumlarda sezeryan doğuma başvurulur.

Bebekle ilgili sıkıntılar; Göbek kordonunun sıkışması ve plasentadan bebeğe gereken kanın gidememesi durumudur. Bebeğin anormal kalp atışlarının olması da sezeryan doğuma sebeptir.

Sezeryan doğumun gerçekleşmesindeki olası diğer sebepler:

– Bebeğin iri olması

– Bebeğin ters gelmesi

– Annedeki bazı enfeksiyonlar

-Plasenta ile ilgili sorunlar

-Doğum esnasında döl yatağı parçalanırsa ya da bu şekilde bir ihtimal varsa doktor sezaryen doğuma karar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir