Tırnak Mantarının Doğal Tedavisi

Tırnak mantarı genellikle büyük tırnaklarda görülür ve bulaşıcıdır. Bu da demek oluyor ki bir tırnak mantarla enfekte olduğunda artık risk altındadır. Genelde baş parmaklardan diğer parmaklara zaman için mantar bulaşmasının bilimsel açıklaması bu şekildedir. Ancak ayak tırnaklarında görülen mantarlar genellikle ellere yayılmaz.
Mantarın altında yatan nedenlerin başında, neme maruziyet, yüksek sıcaklık, hava almayan ayakkabılar, yüzme havuzlarının hijyen sorunu sayılabilir. Devamlı su ile temas içerisinde olan ev hanımlarında ekseriyetle rastlanan bu rahatsızlıktan aynı zamanda 60 yaş üstü kişiler ve bağışıklık sistemi güçlü olmayanlar etkilenir.
Tırnak mantarının en belirgin belirtileri tırnakta normalin üzerinde kalınlaşma ve sararmadır. Ancak sararma haricinde bazı mantarlarda yeşil, kahverengi, siyah veya gri gibi renkler gözlemlenebilir. Tırnak, mantar enfeksiyonu ilerledikçe soyulmaya başlar, zaman içinde düşebilir. Tırnağın altındaki deride kızarıklık ve kaşıntı seyreder.

Tırnak Mantarını Önlemek İçin:
Dar, hava almayan ve sentetik materyaller kullanılarak üretilmiş ayakkabılardan kaçınmak gerekir. Çünkü mantar karanlık, hava almayan ve nemli ortamları sever.
Sentetik çorap seçimi mantarı tetikler. Pamuklu çoraplar tercih edin.
Spor salonlarındaki ortak duşlar ve yüzme havuzlarında çıplak ayak dolaşmak mantar enfeksiyonuna davetiye çıkarabilir.
Tırnak makası, törpü, manikür ve pedikür setleri gibi kişisel eşyaları aile içinde dahi olsa ortak kullanmaktan kaçınmak enfekte olmaktan kaçınmak demektir ve ciddi önem arz etmektedir. Güzellik salonları ve kuaförlerde bu gibi aletlerin dezenfekte edildiğinden emin olmak gerekir.
Tırnakta mantar barınmaması için tırnağın nasıl kesildiği de önemlidir. Özellikle ayak tırnaklarını çok uzatmamak, temiz tutmaya özen göstermek ve düzenli olarak küt bir şekilde kesmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir