Tırnak Yemek ve Zararları

Ellerimiz her zaman ön planda. Hem günlük yaşantımızda, hem de iş hayatımızda ellerimiz daima göz önünde. Bakımlı eller ve tırnaklar, hayatımızın her döneminde sahip olmak istediğimiz bir şey. Ancak bazılarımız için buna sahip olmak kolay değil. Halk arasında bilinen adı ile tırnak yeme alışkanlığı, bizi bakımlı eller isteğimizden alıkoyabilir. Tırnak yeme alışkanlığı, ‘beden odaklı  tekrarlayan davranış’ da denilen strese bağlı alışkanlıkların başında geliyor. Tırnak yeme psikoloji‘de “onikofaji” adı ile geçmektedir.

Uzmanlar tırnak yeme alışkanlığının, tamamen psikolojik bir rahatsızlık olduğunu söylüyor. Tırnak yiyen insanların arasında yapılan araştırmaya göre; bu alışkanlığa sahip insanların çoğunluğu, kendilerini kötü hissettiklerinde ya da stres altında kaldıklarında tırnaklarını yediklerini belirtiyor. Yenmiş tırnakların kötü görüntüsü dışında birçok zararı var. Şüphesiz ki, tırnak yemek bir insanı öldürmez ancak birçok hastalığa kapı açıyor.

Gün içinde her türlü kir, duman, pis hava ve mikroba maruz kalan uzvumuz ellerimiz ve tırnaklarımız. Dolayısıyla tırnak yemek, ellerimizde ve tırnaklarımızda biriken tüm mikropları ağız yoluyla vücudumuza almamıza sebep oluyor. Bu mikroplar ağzımın içinde iltihaplara ve diş eti hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Ayrıca mideye de giden bu mikroplar, mide ve bağırsaklarda parazit oluşumuna neden oluyor.

Eğer sizin de tırnak yeme alışkanlığınız varsa, bırakmak için tırnak yemeyi önleyici kremlerden ya da tırnak cilalarından yararlanabilirsiniz.

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

 • Her gün yapışkan bir bandaj ya da yara bandı ile tırnaklarınızı sarın. Duş sonrası veya birkaç günde bir yara bandını değiştirin. Dilerseniz bunları geceleri çıkarabilirsiniz. Birkaç hafta sonra bunları çıkarın. Tırnaklarınızın ne kadar iyi göründüklerine dikkat edin. Şayet yeniden eski alışkanlığınıza geri dönerseniz yapışkan bandajları tekrardan kullanın.
 • Tırnak yemeyi engelleyen ürünler kullanın. Denatonium benzoat içeren ojeler tırnak yemeyi engelleyebilir. İçinde bulunan kimyasalların tadı acı ve çirkin olduğundan sizi tırnak yemekten alıkoyabilir. Acı oje olarak satın alabilirsiniz.
 • Sadece bir tırnağınızı koruma altına alın. Bu tırnağı birkaç gün için yemeyi bırakın. Diğer tırnaklarınızdan ne kadar iyi göründüğüne dikkat edin. Birkaç gün içinde ısırılmayan tırnak daha iyi beslenecek ve eski görünümüne geri dönerek sizi ödüllendirecektir. Eğer ısırmayı düşünürseniz diğerlerini ısırın. Ve bunu tüm tırnaklarınıza uygulayana kadar devam edin. Acil yeme ihtiyacı hissettiğinizde sadece bir tırnağınızı kullanın. Fakat kararlılığı elden bırakmamalısınız.
 • Tırnak yemenizin önüne geçebilecek alışkanlıklar edinin. Isırma dürtünüz geldiğinde derhal bunu yapmaya çalışın. Ellerinizi cebinizde tutmak, lastik bir bantla oynamak, sınıfta iseniz titiz bir şekilde not tutmaya çalışma, elinizde bir şeylerle meşgul olmak yada ellerinizin çalışabileceği ortamlara katılmak şeklinde bir yol bulun. Seçeneğiniz en azından diğerinden daha iyidir. Bir lastik bant, kuruş, ya da elinizde tutmak için başka bir şey taşıyın. Tırnaklarını ısırma yerine o sürekli oynayın.
 • Ağzınızda da küçük hileler yaparak onu meşgul hale getirebilirsiniz. İşte yapabileceğiniz bazı şeyler: Sakız çiğnemek ya da gün boyunca şeker emmek. Şeker ve sakız ile ağzınızı meşgul ettiğinizde ellerinizi ağzınıza götürdüğünüzde iğrenç tatlar oluşacaktır. Zamanla bu tadı istemeyeceksiniz.
 • Tırnaklarınıza bakım yapın ya da yaptırın. Tırnaklarınızın bakımlı veya ojeli olması, sizi durdurabilir, tırnaklarınızın güzelliği bozmaktan alıkoyabilir. Özellikle koyu renk oje sürmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece üzerindeki herhangi bir bozulma daha çok gözünüze batacak ve sizi durduracaktır.

Tırnak Yiyen Çocuğa Ne Yapmalı?

 • Çocuk 4 yaşına kadar bu alışkanlığı sürdürüyor ise bu normaldir. Bu yaşa kadar önemsenmemelidir. Ancak 4 yaşından sonra önlem alınmalıdır.
 • Çocuğu azarlamak, korkutmak, ceza vermek gibi yöntemlerden kaçınmak gerekir. Aksine bu tür yöntemler kimi zaman duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.
 • Çocuğun tırnak yeme davranışının nedeni araştırılmalı, korku ve kaygı yaratacak durumlardan uzak tutmak gerekir. Çocuğun bu davranışı yapmasına neden olan şeyler ortadan kaldırılmalıdır.
 • Ebeveynler, çocuğu stres ve gergin ortamlardan uzak tutmalılar.
 • Bu konuda bir uzmana danışmak da sorunu çözmek adına size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir