Yağ Yakan Besinler

Kilo almak da kilo vermek de aslında doğrudan metabolizmayla ilgili kavramlar. Hepimizin etrafında çok yemesine rağmen kilo alamayan ve porsiyonlarını ne kadar küçültürse, ne kadar diyet programı uygularsa uygulasın bir türlü kilo veremeyen insan mevcut. Peki ama metabolizma kilo alıp vermede bu kadar etkiliyse ne yapacağız, metabolizmamız kaderimiz mi diye düşünmeye başlamayın. Çünkü doğada her şeyin çaresi var. Önemli olan sorununuzun kaynağını bilmek ve ona yönelik beslenmek.
Hiç efor sarf etmeseniz de yapısal olarak metabolizma hızınızı ekleyen etkileyen yiyecekler bu noktada yardımınıza koşuyor. Örneğin, masabaşı bir işiniz var ve uzun saatler çalışıyorsunuz. Egzersiz yapmak, spor salonlarına gitmek sizin için bir angaryaya dönüşüyor ancak beslenme düzeniniz sebebiyle kilo almaktan, kilo verememekten endişe duyuyorsunuz. Öyleyse size metabolizmayı hızlandırarak dinlenir halde kalori yaktıran yiyeceklerden bahsedeceğiz.
Kırmızı biber: Halk arasında Arnavut biberi adıyla anılan acı kırmızı biberin bileşeninde “capsaicin” denilen ve metabolizmayı hızlandırarak kötü yağın damarlardan temizlenmesini sağlayan bir madde var.

Zencefil: Bitki çaylarının vazgeçilmezi zencefil damarların genişlemesinde etkin rol oynayarak kan akışı hızını dolayısıyla da metabolizma hızını arttırır.

Zeytinyağı: Kandaki kötü kolestrol değerini düşürerek yağ yakımına yardımcı olur.

Yeşil Çay: Mucizevi yeşil çayda “EGCG” bileşeni bulunur. Bu bileşen dinlenir pozisyonlarda yakılan kaloriyi arttırmaya yarar.

Yumurta: Besleyiciliği herkes tarafından bilinen B12 zengini yumurta sayesinde yağ çözülmesi artar ve metabolizma hızı yükselir.

Somon: Omega-3 içeren tüm balıklar gibi somon balığı da leptin hormonunu tektikleyerek yükselmesini sağlar ve kalori yaktırır.

Sarımsak: İnsülin seviyesini düzenleyip tokluk hissi süresini uzatan sarımsak aynı zamanda çok etkin bir antioksidan olması sebebiyle kalori kaybına yardımcıdır.

Yulaf: Lifli bir besin olan yulaf kan şekerindeki dalgalanmaları azalatarak öğünler arasındaki krizlerin sebep olduğu aşırı açlık hissinin önüne geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir