Yağların Faydaları

İklim şartlarına göre bitki yağları az çok geniş ölçüde istihlâk edilirler. Bunlar arasında zeytinyağı, susam yağı, yer fıstığı, pamuk yağı, haşhaş, ve ayçiçeği yağı önemlidir. Zeytinyağı, zeytin meyvesinden elde edilir. Ağacın cinsine ve iklim şartlarına göre değişik özellikte zeytinyağları vardır. Olgun zeyinlerin yağı sarıdır. Ham zeytinin yağı yeşilimtıraktır. Zeytin tanelerinde yağ nisbeti % 50 ilâ % 70 dir. 100 gram zeytin takriben 500 kalori verir. 100 gram zeytinyağı ise 890 kalori verir.

Susam Yağı: Susam tohumlarından elde edilir. Bunlar % 66 nisbetinde yağ verir. Bazı yerlerde susam taneleri de çöreklere katılarak yenir. Susamyağı açık sarı renkte ve kokusuzdur. Bazen zeytinyağına karıştırıldığı da olur.

Yerfıstığı Yağı (Araşit yağı) : Amerikan fıstığının tohumlarından elde edilir. Yağ nisbeti % 30 ilâ % 50 dir. Besi değeri yüksektir. 100 gram 500 kalori verir. Kabuksuz kısmında % 10 azotlu madde, % 40 yağ ve % 13,2 karbonhidrat bulunur.

Pamukyağı : Pamuğun tohumlarından elde edilir. Yağ nisbeti % 15 ilâ % 30 dur. Katılaştırılmış şekilde margarine ve yemek yağlarına katılır.

Haşhaşyağı : Haşhaş nebatından çıkarılır. Yemek için bu yağın soğukta ve hafif basınçla elde edilmesi lâzımdır.

Ayçiçeğiyağî : Ayçiçeğinin tohumlarından elde edilir.

Koskosyağı : Koskosun (Hindistan ceviz) meyvesinden elde edilir.

Hurma Çekirdeği Yağı : Hurma çekirdeklerinden elde edilir. % 45 – % 50 yağ verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir