Yüzde Renk Değişimi

YÜZÜMÜZÜN ÖNEMİ :

Dünyaya  gösterdiğimiz cephe ve güzelliğin bulunduğu yer; yüzümüzdür. Kadınlığın en büyük niteliğidir. Yüzünüzü üçlü bir ayna önünde muayene edin, iki tarafın aynı olmadığını göreceksiniz. Eskiden yüzün bir tarafının ruhu, diğer tarafının ise  iradeyi  yansıttığına inanılırdı. Sağlığın ve neşenin aynası yüzdür, bu yönden bizim için önem taşır.

YÜZ RENGİNİN DEĞİŞMESİ VE NEDENLERİ?

Normal ve sağlam bir insanda vaiz solgun olabilir. Böyle yüzler geçen yüzyılda çok beğenilirdi. Önceden pembe olan bir yüzün daha sonra solması önem taşır. Aît göz kapağının iç yüzünün de solması, kansızlığa bir  delildir. Göz kapaklarındaki gri solukluk ve şişkinlik, böbrek hastalığının bir belirtisidir.

Sütlü kahverengi yüz,  kalp kapakçıkları hastalığından  olabilir. Çamursu solukluk, kabızlık belirtisidir.

Limon rengi solukluk, habis kansızlıktan, bazı iç hastalıklarından, vücudun   herhangi   bir  yerindeki iltihabın zararlı  etkilerinden  ileri gelebilir. Sarı – beyaz, kâğıt rengi, yaşlılarda, tabiî ve normaldir. Kül rengi, şok, baygınlık veya iç kanamasındandır.

Solukluğu yapan bazı durumlar ciddî olduğundan doktorunuzu görmeniz gerekir.

Koyu renk :

Bu da çok sağlıklı kişilerde ve güneşte yananlarda olabildiği gibi, başka nedenden de olabilir.

Örneğin :

 • Yaygın kırmızı; tansiyonda.
 • Mor kırmızı; bazı kan hastalıklarında.
 • Yanak ve dudaklar kırmızı, yüz krem rengi; kalpte mitral hastalığı.
 • Bronz rengi; iç bezelerin hastalığı (Addison Hastalığı).
 • Kelebek seklinde, bronzlaşma; gebelikte Kloasma denilen yüz lekesi.
 • Kabartılar ve deri hastalıkları:   (Deri  ve  ateşli hastalıklar ve Kızarma bölümüne de bakın). Sebebin anlaşılabilmesi ve uygun tedbirlerin alınması için bir doktorun tavsiyesi gereklidir.

Mor, mavi veya eflâtun yüz :

Eğer çok üşümüş değilseniz, bu muhakkak anormal bir renktir. Çocukta: Doğuştan kalp hastalığı (mavi hastalık). Yalnız yüzde: Tüberküloz veya plörezi sonucu akciğerin sertleşmesi; Anfizem  (bir akciğer   hastalığı);   Methemoglobinemi.  kandaki  kırmızı   renkli maddenin değişmesi. Siilfamitli bir ilâçtan olabilir.

Yüz, kol ve bacaklarda: Kalp zorluğu, kalbe kanı geri getiren toplardamarların tıkanması. Bütün mavi renklerin sebebi, doktor tarafından araştırılmalıdır.

Sarı :

Sarılık bölümüne ve yukarıdaki Limon Sarısı bölümüne bakınız.

Kızarma :

Derideki damarların genişlemesi  sonucu  yüzün  ansızın ve geçici  olarak kırmızı renk alması.

Kızarma;  tamamen heyecanlanma  ile  ilgilidir,  özellikle  utangaç  kimselerde görülür,  şahsiyetin şuuraltı kısmının bir ifadesidir.  Buna karşılık yüz kırmızılığı daha uzun sürer ve bazan yalnız heyecandan ileri gelir. Her ikisine de kadınlarda daha sık rastlanır.

Yüz kırmızılığının sebebi: Akne rozase. Sıcak  basması. Sindirim bozukluğu. Alkol. Gebelik. Şeker hastalığı, ya çok az, ya çok fazla insülin. Sara  (nöbetten önce) Ateş. Akne rozase (Uzun   süreli,  6 haftadan çok sürer; doktora gitmeye lüzum yok).

Belirtileri:  Başlıca burun ve yanaklarda olan kızarıklık, sıcak içkiler, yemeklerden sonra, soğuktan sıcak bir odaya girince ve heyecanlanınca olur. Zamanla bu kızarmalar kalıcı olur, deride ufak, genişlemiş damarlar görülür, hasta kısımlardaki deri bezeleri büyür. Bazen bu büyüme çok ileri gider ve karnabahar burun veya patates burun dediğimiz şekiller ortaya çıkar.

En çok şu şikâyetlerle birliktedir : Hazımsızlık sancısı, gaz çıkarma, kabız, baş derisinde pullanma, yüzde sivilceler, çay veya alkole aşırı düşkünlük.

Kadınlarda daha sık olan bu hastalık (karnabahar burun hariç) genellikle otuzundan sonra belirir, güzelliği bozar ve alkolik görünüşü verir.

Tedavisi: Sindirim bozukluğunu giderir. Dişlerin durumu iyi mi? Hastalığı azdıran şeylerden kaçının, kahve, süt veya meyve sularını soğuk için, Kalamin losyonu hem ferahlatır, hem de gizler. Bir haftada düzelme olmazsa  doktora  danışın. Karnabahar burun ameliyatla tedavi edilebilir

Sıcak basmaları :   (Kısa veya uzun süreli, 6 ay – 2 yıl) Kadın Bölümüne de bakınız: (Âdet kesilmesi.) Âdetten kesilme devresinde bazen vücuttaki değişmelerin yanı sıra sıcak basmaları görülür. Bu devre otuz beş ile elli beş yaşları arasında kadınlarda âdetler kesilirken görülen iç salgı bezlerinin çalışmalarındaki değişmedir.

Belirtileri: Yüzde yanma,  arkasından     üşüme  ve  en sonunda terleme. Âdetlerin belirsiz zamanda  bozulması, sinir bozuklukları. Normal ve fakat can sıkıcı bir olay. Eğer canınızı sıkıyorsa doktora başvurun, hap veya iğne yazabilir. Bu hastalık tedavi edilsin edilmesin mutlaka iyileşir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Dudak Çatlaması ve Dudakta Oluşan Yaralar konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Yüzde Renk Değişimi” için 10 yorum

 • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:00
  Permalink

  Farklı hastalıklara göre yüzde değişiklikler görülmektedir. Bu tür durumlarda hiç beklemeden uzman kişilere başvurmak gerekir.

  Yanıtla
 • 2 Aralık 2012 tarihinde, saat 00:31
  Permalink

  bende yaklaşık on gunde bir yuzumde renk değişikliği saclarımın diklenmesi gözlerimin yorgun olması nedeni öğrenmek istiorum bana yardımçı olursanız sevinirim iyi çalışmalar…

  Yanıtla
  • 6 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:45
   Permalink

   aynı sorun bendede var acaba bulabildinmi hastalıgını

   Yanıtla
 • 2 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:06
  Permalink

  bende zaman zaman yüzüm rengim kararrıyor bunun sebebini bilmiyorum ama genelde yorgun olduğum iş tempomdan ötürü olarakta yüzüm tabiri caizze simsiyah oluyor normalda buğday tenliyim.bunun sebebi ne olabilir.

  Yanıtla
  • 14 Nisan 2017 tarihinde, saat 13:34
   Permalink

   Ayni sorun bende de var bugday tenliyim bir hafta once birden bire sinsiyah oldu yuzum. Sebebi neymis

   Yanıtla
  • 23 Kasım 2017 tarihinde, saat 16:16
   Permalink

   merhaba kardeşim aynı şey ben de de var ve ben çok panik atağım çok korku var ben de hiç halim kalmıyor halsizlik ve bunalıma giriyorum

   Yanıtla
 • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 00:25
  Permalink

  Merhaba hocam benim vucutum beyaz ama suratatim cok karariyo ne yapmam gerek yardimci olursaniz sevvinirim hocam not birde yardimci olursaniz nasil ogrenecem saygilar

  Yanıtla
 • 6 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:48
  Permalink

  ömer ilhan kardeşim aynı sorun bendede var acaba hastalığınm ne ne oldugunu ögrenebildinmi

  Yanıtla
 • 15 Temmuz 2017 tarihinde, saat 21:58
  Permalink

  Merhaba, oglum 10 yaşında, koşunca insanın yüzü kızarır ya, bizimki hem kızarıyor hemde hafif yeşilini oluyor, neden olabilir acaba? Yeni birşey değil, yıllardır böyle.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir