Yüzde Tik ve Yüz Kasılması

 

Elde olmadan yapılan, sinirle ilgili garip yüz oynamaları. Bunlardan bazıları gayret veya irade ile durdurulabilir (birinci tip); bazıları ise durdurulamaz.

 

Tik : (Uzun  süreli; doktora gidilebilir).

Belirtileri: Düzensiz ve çoğunca korunma hareketleridir. Örneğin göz kırpma, yüz buruşturma vb. Genellikle yüzün her iki yanında olur. Bunlar ciddî değildir ve sinirliliğin dış belirtileridir. Alışkanlık üzerine kasılma : Örneğin bir nezle esnasında burun çekmeye alışılırsa, bu devam ettiği takdirde çocuklarda çok görülen bir tik olabilir.

Tedavisi: Genel sağlığa ve üzülmemeye dikkat ediniz. Can sıksa dahi tik’i tenkit etmeyiniz. Spor ve ruhsal tedavi faydalı olabilir; doktoru görünüz.

Sonuç : Bir tik iyileşirse, bazen yerine başka bir tik geçebilir ve kırk yaşından sonra görülen tikler çok defa kalıcıdırlar. Tiklerin bir zararı yoktur.

Yüz kasılması :    (Kısa veya uzun süreli olabilir, derhal doktora gidin, önemlidir).

Belirtileri : Her zaman yüzün tek yanında olur, genellikle ara ile gelir; hasta tarafta kaslar kuvvetini kaybeder. Bu durum yüz sinirinin hastalığım gösterir. Sebebin bilinmesi önemlidir, bu zararsız veya ciddî olabilir.

Ağrılı tik :   (Kısa süreli, doktora gidin; ağrı kesici ilâç alın). Tıptaki adı:  Trigeminus nevraljisi.

Gelişi önceden belli olmayan ağrılı bir hastalıktır. Genellikle elli yaşından sonra görülür. Hem  erkekler, hem kadınlar tutulabilir.  Nedeni bilinmemektedir.   Bu  hastalığın   sinirlilikle   bir  ilgisi   yoktur.

Belirtileri :    Tek yanda görülür.  Çene, diş veya kulakta  batıcı sancılar duyulur. Tıraş olma, dokunma, üşütme, çok sıcak veya çok soğuk şeyler yeme gibi ufak bir tahriş, ağrı nöbetini başlatabilir. Yüzün hasta olan kısmında oynamalar görülür. Bazen kızarma olur, bazen bir gözün, burnun veya ağzın sulandığı da görülür.

Tedavisi: Sancı nöbeti esnasında suyu ve sulu maddeleri bir kamışla için, evde kaim, ağrı kesici ilâçlar alın. Ağrı genellikle uzun sürmez, fakat  tekrarlayabilir. Daha kuvvetli ilâçlar için doktora gidin; gerekirse ameliyat yaptırılabilir. Bu son derece etkilidir.

Sonuç : Nöbetler dalgalar halinde gelir ve ancak yıllar sonra tekrarlar. Hayati bir tehlike yoktur.

Yüzde Tik ve Yüz Kasılması” için bir yorum

  • 26 Ocak 2012 tarihinde, saat 20:01
    Permalink

    Özellikle bir tikten kurtulduktan sonra diğer bir tik başlıyor bende. Ne yapacağımı şaşırdım ilginç tiklerim oluşmaya başladı.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir