Kulağa Kaçan Birşey Nasıl Çıkarılır

Kulağa Bir şey Kaçması : Kaza eseri olarak, bazı defa, kulağa bir takım yabancı cisimler kaçabilir. Bunlar ya canlı bir takım hayvanlar veya cansız cisimlerdir.

Canlılardan karasinek, sivrisinek, böcek, tatarcık, pire gibi hayvanlar kulağa kaçarlar.

Cansızlardan çekirdekler, meyvelar, hububat taneleri de kulağa kaçabildikleri gibi küçük çocuklar oyun oynarken birbirlerinin kulaklarına zıp zıp, düğme gibi bazı maddeleri de sokabilirler.

Bu gibi hallerde kulağa kaçan yabancı cismin içeriye girme derecesine göre çeşitli arızalar husule gelir. Bazı defa yabancı cisim dış kulak borusunun derinliklerine kadar girip büyük bir tazyik yapar. Kulak zarını patlatıp orta kulağa kadar nüfuz ederek orada harabiyet ve iltihap hasıl olmasına kapı açar. Bu suretle büyük bir tehlike ortaya çıkmış olur.

Kulağa Kaçan Cisimi Çıkartma : Kulağa kaçan yabancı cisim canlı ise, kulağın içinde oynayıp sıçrıyorsa o zaman hastanın kulağında büyük rahatsızlık veren bir takım çıtırtılar ve tıkırtılar hasıl ettikten başka kulak borusunda, kulak zarında, tahrişler de yapabilir.

Bu takdirde kulağa bir kaç damla temiz Glycerine veya oksijenli su damlatıp böceği öldürmek ve sonra kulağı yıkayarak dışarıya çıkarmak lazımdır. Kulağı yıkamak suretiyle yabancı cisimlerin bir çoğunu dışarıya çıkarmak mümkündür.

Yabancı cisim eğer tam içeriye kadar nüfuz etmemiş ise ufak bir pensle yavaş yavaş tutup kulağı zedelemeden onu dışarıya almak kabil olur.

Şayet yabancı cisim derinlere doğru girmiş ise; o zaman boş yere kulakla oynayıp onu dışarıya çıkarmaya çalışmak katiyen doğru değildir. Derhal bir doktora, mümkünse bir kulak mütehassısına başvurmalıdır. Zira bu gibi hallerde yabancı cismi dışarıya .çıkarmak için kulağa ameliyat yapılması bile lazım gelebilir.

Kulağa Kaçan Birşey Nasıl Çıkarılır” için 4 yorum

 • 27 Ocak 2012 tarihinde, saat 02:03
  Permalink

  Kulağa su kaçtığında kaçan tarafa doğru tek ayağımızda sıçrıyoruz. O şekilde ben birçok kez kulağıma su kaçtığında müdahale etmiştim.

  Yanıtla
 • 18 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:48
  Permalink

  Garip gelebilir ama kulagimin icinde kalem ucu kirildi nasil cikartabilirim

  Yanıtla
  • 20 Nisan 2017 tarihinde, saat 13:18
   Permalink

   Kulağımıza veya bir kişinin kulağına yabancı cisim kaçtığını öğrenince, öncelikle sakin olalım.

   • Bu cismi biz asla bir cımbız, tornavida, kaşık, kalem, saç tokası ile çıkartmaya çalışmayalım. Çünkü dış kulakta, yani yabancı cismin kaçtığı bu dar kanalda normalde sümüksü salgılar vardır. Bu salgılar nedeniyle kaçan cisim kayganlaşmıştır. Dışarıdan bunu cımbız vs. ile tutarak çıkartabileceğimizi düşünmek çok ciddi hatadır. Çünkü tersine, daha da öteye kaçacak, çıkartılması daha güç hale gelecektir. Hatta kulak zarını bile tahriş edebilir. Bir diğer sorun, salgılar nedeni ile bu cisim (nohut, bezelye, mısır tanesi, vs.) süratle şişerek, kulağı daha fazla tıkayacaktır. Daha önce de söylediğim gibi, tecrübesiz ellerde, yani bizlerin onu çıkartmaya çalışması, olayın daha da zorlaşmasına, kulak zarının parçalanması, orta kulak bölgesinin mikrop kapmasına neden olabilir.

   • Eğer bir sağlık kuruluşuna çok uzak mesafedeysek ve kulağa kaçan yabancı cismin arı, böcek, karınca, tahtakurusu, kene olduğundan emin isek, kişinin başını içinde böcek bulunan kulağı yukarı gelecek şekilde çevirebiliriz. Bu kulağın içine sıvı vazelin, sıvı gliserin, zeytinyağı ya da bebek yağı dökerek böceği dışarı çıkartmaya zorlayabiliriz. Böcek dışarı çıkamasa bile bu yağlar nedeni ile hava alamayacak, ölecek ve hekim tarafından çıkartılması daha kolay hale gelecektir. Ama şunu tekrar vurgulayalım ki, biraz evvel saydığımız sıvı vazelin, sıvı gliserin, zeytinyağı gibi maddeler veya kulağakaçan madde, cisim sinek, böcek, arı vs. ise kullanılır. Aynı zamanda, kulak zarı sağlam olmalı, yani delik olmamalıdır. Eğer kaçan cisim nohut, bezelye gibi şeyler ise asla yapılmaz, sıvılar damlatılmaz çünkü bunların daha da şişmesine, şikâyetlerin artmasına ve çıkartmakta zorlanmamıza neden olur. Sonuç olarak, böyle bir durumda, yapılabilecek en doğru, en güzel şey, mümkün olan en kısa zamanda, en yakın hastane, yani acil servise müracaat etmektir.
   Çocuklarda ise üste su veya zeytinyağı dökülmemesi gerekir, dokunulmamalıdır. Hastaneye götürülmeli, özel malzemelerle kulağa hasar vermeden çıkartılması sağlanacaktır.

   Yanıtla
 • 23 Mart 2018 tarihinde, saat 09:17
  Permalink

  Kesinlikle kulak pamuğunu kulağınızın derinliklerine kadar sokmayın!!!

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir