Ağız Yarası Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok kişinin en sıkıntı ettiği konulardan biri de ağızda çıkan yaralardır. Peki, ağız yarası nasıl tedavi edilir? Ağızda çıkan yaraların pek çoğu ağız içi hijyeni eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında, stres, hormonol değişimler, sigara kullanımı, ilaçlar, genetik, kaygı, chron hastalığı, Demir eksikliği, Çölyak hastalığı, B12 vitamin eksikliği ve bazı gıdalar yaraların olmasında etkendir. Eğer ağzınızda böyle bir yara varsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Eğer ağzınızda yaralar çıktıysa ve ağız yarası nasıl tedavi edilir diyorsanız öncelikle Doktora gitmeniz gerekiyor. Doktorun vereceği gargara ve antibiyotikler ile yaralarınızı iyileştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlardan da bahsetmek istiyoruz. Ağız yaralarına çay kesinlikle iyi gelmektedir. Kullanılmış çay poşetini soğuttuktan sonra yaranın olduğu yere koyun ve 15-20 dakika bekletin.

Aynı zamanda adaçayı, ahududu, nane, okaliptüs, ayı üzümü ve meyan kökü gibi çayları da kullanabilirsiniz. Bunun dışında, ülser otu, Altınmühür, kabartma tozu, ayva gibi bitki ve meyveler ile ağız yaralarınızdan kurtulabilirsiniz. Ağzınızda yara varsa ve ağız yarası nasıl tedavi edilir diyorsanız öncelikle yediğiniz yiyeceklere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesela, domates sosu, baharatlı ve asitli yiyeceklerden de uzak durabilirsiniz. Bütün bunların yanında ağrıyı azaltmak için uyuşturma jelleri bulunuyor. Bu jellerden alarak yaralarınızı uyuşturabilirsiniz. Ancak, eğer ağzınızda sürekli yaralar çıkıyorsa ve çok sık tekrarlıyorsa mutlaka bir doktora görünmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir