Aile Sağlık Bakanlığı Görevleri, Amacı Ve Hizmetleri

Aile sağlık bakanlığı, (asıl adı ile; T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) sağlığınızı korumak adına birçok hizmeti sizler ve aileniz için beraberinde getirmektedir. Peki, nedir bu hizmetler? Öncelikle aile sağlık bakanlığının sağlıklı bireyler için birtakım kurallar çerçevesinde hareket ettiğini söylemek gerekir. Aile planlamasına verdiği önemi, bu noktada sunduğu hizmetler ile ortaya koyan aile sağlık bakanlığı bu hususta gerekli aşı vb. durumları göz önünde bulundurur. Aile bireylerinin birinde söz konusu olan bulaşıcı bir hastalığa karşın diğer aile fertlerini de kontrolden geçirir. Aile bütünlüğüne zararı olacak noktalara karşı önlemler alan aile sağlık bakanlığı, bu konuda danışmanlık, sağlık hizmetlerinden yararlanma vb. şeklinde hizmetler vermektedir.

Aile Hekimi Kimdir?

Sağlık bakanlığı aile hekimi hizmeti de bunlardan biridir. Aile hekimi, çocuk, genç ve yaşlı tüm bireylere hem koruyucu hem de tedavi edici sağlık hizmetleri sunan, aile hekimliği tıp uzmanlık dalını seçmiş bir doktordur. Aile hekimleri; iç hastalıkları, kadın hastalıkları – doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları, genel cerrahi, psikiyatri, kardiyoloji branşlarında belirli sürelerde rotasyon yaparak temel hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki bilgileri edinirken aile hekimliğine özgün yaklaşımları da öğrenerek ve içselleştirerek mezuniyet sonrası eğitimlerini tamamlarlar ve uzman hekimler olarak sağlık bakım ekipleri içindeki yerlerini alırlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Nerede?

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Eskişehir Yolu Söğütözü Mahallesi 2177.Sokak No:10/A
Çankaya/ANKARA .

Tel : +90 (312) 705 40 00
Fax: +90 (312) 705 53 49

Sağlık İl Müdürlüklerinin Görevleri Nelerdir?

Sağlık İl Müdürlüğü, her il için mevcut olan bir kurumdur. Bulunulan ildeki sağlık hizmetlerini sağlamaktan sorumlu olan sağlık il müdürlüğü il içerisinde sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan kişilerin tespiti ve bakanlığın öngördüğü stratejileri yerine getirmektedir.

Sağlık İl Müdürlüklerinin Ne Gibi Hizmetleri Vardır?

Sağlık il müdürlükleri hasta güvenliği ve sağlığı konusunda gerekli önlemleri almakta bu noktada sağlığın alt dallarına yani diş, ilkyardım, nakil, kan vb. konularda da kişilerin yanında olmaktadır. Sağlıklı bireylerin gelecek nesillerde de devam etmesi için sağlığa engel her durumun ve her bir hastalığın bu kurumla önüne geçilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir