Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Doğadaki mucizelerden birisi olan aloe vera başta yanıklar olmak üzere çatlama, selülit, güneş lekesi ve akne gibi birçok cilt problemini kısa süre içinde çözmektedir. Bu özelliği ile kozmetik sektöründe kendine geniş bir yer bulan aloe vera bitkisi evde küçük saksılarda bile kolayca yetiştirilebilecek bir bitkidir. Bu sebeple de cilt bakımına özen gösteren ve hazır ürün kullanmak istemeyen kişiler evlerinde hem bitkilerini kendileri yetiştirebilir hem de farklı versiyonlarda aloe veralı kremlerini yapabilir. Aloe vera bitkisi ile krem yapımı için yetişmiş birkaç dal aloe vera bitkisine, bir bıçağa ve krem içine koyabileceğimiz alternatif olan birkaç doğal yağa ihtiyacımız vardır. Bu yağlar aloe veranın kullanım amacına göre değişebilir. Aloe vera evde nasıl kullanılır sorusunun cevabı için yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Yanıklar İçin Aloe Veralı Krem Yapımı

Hem yetişkinlerin hem de çocukların gönül rahatlığı ile kullanabileceği bu bitkinin en bilinen özelliği yanık sızısını alması ve bölgede yanık izi oluşumunu engellemesidir. Bunun için bir ya da iki dal (dalın uzunluğuna göre) aloe veranın içi açılır ve içinde bulunan jel bir kaba aktarılır. İstenirse sade olarak bu jel kullanılabilir. İstenirse de yanıklar için sık kullanılan merhemler bu kabın içine ilave edilerek daha etkili bir krem elde edilebilir. Aloe vera evde krem yapımı az miktarlarda taze taze olmalıdır. Bu sayede bitkisel bazlı ürün her zaman etkisini korur.

Cilt Bakımı İçin Aloe Vera

Aloe vera bazı kişiler tarafından üst kabuğu soyularak direkt cilde sürülmektedir. İnce bir tabaka halinde sürülen bitkinin jeli kısa sürede kurur ve cilt tarafından emilir. Daha fazla miktarlarda krem sürülmüşse her hangi bir koku ya da leke kalmaması için bir kez cildi yıkamak gerekebilir. Çok kuru ciltler için aloe vera kullanılacaksa bu jel kısım tamamen kabuktan soyulup badem yağı, kantaron yağı, Hindistan cevizi yağı ya da saf zeytin yağı gibi yağlar ile bir miktar karıştırılabilir. Daha kıvamlı bir ürün elde edilmek isteniyorsa pirinç unu ya da nişasta ile karıştırılıp aloe vera maske formunda da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir