Anne Sütü Nasıl Arttırılabilir?

Anne sütü nasıl artar, sorusu anne adayları için en önemli sorulardan biridir. Anne olduklarında bebeğin de beslenmesini düşünerek hamilelik döneminde olduğu gibi bu dönemde de beslenmelerine dikkat etmeli süt arttırıcı besinlerden tüketmeye dikkat etmeli ve bol bol su içmelidirler. Süt miktarının kâfi derecede olmasında en önemli etken, annenin tükettiği sıvı miktarıdır.

Günde 3-3,5 litre sıvı tüketiminin süt miktarını çoğalmakta önemli rol oynadığı bilinmektedir. Çok fazla su içemeyen anneler; suyun yanında şekersiz bitki çayları, ayran, çorba ve şekersiz meyve kompostoları tüketerek sıvı alımını çoğaltabilirler. Bu dönemde egzersizlere devam edilebilir fakat diyet yapılmamalıdır. Yapılan diyet anne sütünü önemli oranda etkileyerek azalmasına sebep olacaktır. Bu sebeple ilk 6 aydan sonra diyete başlanabilir.

Emziren annenin beslenmesinde kesinlikle karbonhidratlar bulunmalıdır. Şekerli gıdaların sütü arttırdığına inanılması yanlış bir düşünceden ibarettir. Beyaz şeker tüketimindense tam tahıllı gıdalar tercih edilmelidir. Rezene tohumunun ve rezene çayının süt kalitesini çoğaltmakta faydalı olduğu bilinmektedir. Fakat her besinin fazlası zararlı olduğu gibi rezenenin çok fazla tüketilmesi ise süt miktarını tamamen azaltabilir.

Fesleğen bitkisinin de düzenli olarak kullanılması anne sütünü çoğaltabilir. Yeşil yapraklı sebzelerin anne sütünün miktarını çoğaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Turuncu renkte olan besinler, beta karotenden zengin olması sebebi ile süt üretimini arttırmaya yardımcıdır. Sütün temel yapısını oluşturan protein, bebekli annelerin beslenmesinde yer alması gereken bir maddedir. Emziren anneler, her gün mutlaka süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk, balık gibi önemli protein depolarından tüketmelidirler. Arpa ile hazırlanmış yiyeceklerin veya çimlenmiş arpa suyunun, anne sütünün kalitesini önemli oranda çoğalttığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir