Anne ve Babaların Çocuklara Cinsel Yaklaşımı

 

 

Anne ve babalara da cinsi Konulardan söz açmak için sayısız fırsatlar çıkar. Bunu değerlendirebilirsiniz. Fakat bu sırada çocuğunuza Kesinlikle vaaz verir bir tavır tıkınmayınız. Kızınızın bir erkek çocuğa karşı duyduğu ilgi ile sakın alay etmeyiniz. Bu ilginin, çocuğun büyümesiyle birlikte ortaya çıkan normal bir şey olduğunu anlatmaya çalışın. Hattâ, kızınızın erkek çocuklara karşı duyduğu nefretin de normal bir cinsi eğilimden kaynaklandığını söyleyin. Ve yine tekrar ediyoruz ki, çocuğunuzla cinsi konuları konuşurken kesinlikle vaaz havası yaratmayın. Sakin, rahat ve günlük bir olay üzerinde yorum yapıyormuşcasına konuşmaya gayret edin.

Çocuğu cinsi açıdan eğitmek için en güzel metot, anne ve babanın iyi bir örnek olmaya çalışmasıdır. Anne ve babanın birbirine karşı takındıkları tavır çocukta, karı koca arasında bulunması gereken sevgi imajını uyandıracak şekilde olmalıdır.

Konuyu bir kaç kısa cümlede toparlamak gerekirse şöyle söyleyebiliriz: Komşularınızın aileniz hakkında ne konuştukları önemli değildir! Önemli olan kız çocuğunuzun ihtiyaçlarına i zamanında, doğru, sağlıklı bir şekilde cevap verebilmenizdir!
Çocuğunuzun problemlerine önem verin ve hafife almayın! Onlara karşı samimi davranın! Ve iyi birer örnek olmaya gayret edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir