Antibiyotik

 

Canlı varlıklarda özellikle mantarlarda beliren mikropların üremesini durduran maddelere antibiyotik adı verilir. Bir mikroorganizma tarafından (bakterivirüs, mantar, …) yapılan ve diğer mikroorganizmaları öldüren veya üremelerini engelleyen maddelere denir.

Antibiyotikler sadece hastalık yapan mikroplara karşı değil vücudun zararsız hatta faydalı mikroplarına karşıda etkilidir. Bu nedenden dolayı antibiyotikleri kişi kafasına göre kullanmamalıdır. Doktor gözetimi olmadan kullanılmamalıdır.

Bazı antibiyotikler; yemeklerle, ilaçlarla sütle veya meyve sularıyla alınmamalıdır. Süt ve antiasit mide ilaçları ile alınamayacak olanlara örnek olarak Tetrasiklin grubu verilebilir.

Antibiyotiklerin pek çoğunu hamilelikte kullanmak çok zararlı olur. Ancak doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir. Eğer kullanılırsa bu durum çocuğun sakat doğmasına ve hamile olan kişiye de zarar verebilir. Doktor gözetiminde verilse bile hamileliğin dördüncü ayından sonra verilmemesi gerekir.

Tıpta sadece yan etkileri daha az olan antibiyotikler kullanılır. Gereksiz yere ya da yetersiz dozda antibiyotik kullanılması çoğu zaman zararlı mikroorganizmaların bu maddeye karşı direncinin artmasına sebep olur.  Bu yüzden geçmişte enfeksiyonlara yol açan bakteri türlerinden birçoğu günümüzde antibiyotiklere karşı daha dirençli hale gelmiştir.

Antibiyotik” için bir yorum

  • 18 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:02
    Permalink

    Bu konuda doktorların da bilinçli olması gerekiyor. Ezbere her giden hastaya anyibiyotik yazmayı bırakmalılar.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir