Bademcik İltihabı (ANJİN)

 

Bademcik İltihabı Sebepleri : Mikroplar vücuda bir çok kapılardan girerler. Ağız ve boğaz yolu, bu önemli kapılardan birisidir. Boğazdaki bademcikler bu kapıyı bekleyen, azgın mikrop sürülerinin vücuda girmesini önlemek için çalışan tabii birer müdafaa kalesi halindedirler.

Mikroplarla onlara karşı koyan bademcikler arasında bir savaş başladığı zaman vücutta da bu savaşın tesirleri görülmeye başlar.

Bademcik İltihabı Belirtileri : Bademcikler birdenbire ‘kızarıp şişer. Sonra hastanın ateşi yükselir. Bütün vücutta ağrılar, kırıklık ve halsizlikler ortaya çıkar.

Bademciklere en çok musallat olan mikroplar mikroskop altında üzüm salkımı veya zincir şeklinde görülen yuvarlak cerahat mikroplarıdır.

Kızıl ve Kuşpalazı gibi bazı bulaşıcı hastalıklar önceden bir bademcik iltihabı ile başlar.

Fakat her zaman rastlanan bademcik iltihaplan adi cerahat mikroplarından bilhassa zincir şeklinde görülen mikroplardan, hasıl olurlar. Hastalarda yüksek ateşle birlikte baş ağrısı, bulantı, kusmalar da olabilir.

Boğaz ve bademcikler kıpkırmızı bir görünüştedir.

Bazı defa bademciklerin üzerinde ufak beyaz cerahat parçacıkları hatta büyük apseler ortaya çıkabilir. Bu yüzden bademcik iltihaplarını iki kısma ayırabiliriz.

 1.  Bademcikler üstünde hiç bir cerahat parçası olmadan sade bu organların şişmesi ve kızarması ile setreden bademcik iltihaplarına (kırmızı anjinler) derler.
 2.   Bademciklerin üzerinde yer yer veya  sıvaşma şekilde beyaz cerahat parçalan husule gelen bademcik iltihaplarına da (beyaz anjinler) denilmektedir.

Bademcik iltihapları sırasında mikropların vücuda yaydığı zehirler böbreklere, eklemlere veya daha başka organlara dokunarak oralarda iltihaplara ve sıkıntılara sebep olabilirler.

Böbrek iltihabı sinsi ve belirsiz bir tarzca başladığı için bunun kolaylıkla farkına varmak mümkün olamaz. Aylar ve yıllar sonra hastalık daha büyük belirtilerle ortaya çıkarak kendisini belli eder amma o zaman da tedavi bakımından, iş işten geçmiş olur. Bundan dolayı her anjinden, bilhassa şiddetli geçen anjinlerden sonra hastanın idrarını tahlil ettirmeyi unutmamalıdır.

Bir önemli mesele daha vardır ki o da beyaz anjinlerin kuş palazı mikrobundan ileri gelen bademcik iltihaplarına çok benzemesi ve ikisinin birbirine karıştırılmasıdır.

Bilhassa çocuklarda bir beyaz anjin görüldüğü zaman daima (acaba kuşpalazı anjini olmasın?) diye düşünmek ve araştırmak lazımdır. Çünkü eğer hastalık kuşpalazı ise, hiç vakit geçirmeden hastaya yeter derecede bir hastalığın özel serumunu şırınga etmek lazımdır. Vaktinde serum ile tedavi edilememiş olan kuşpalazı hastada ağır kalp ihtilatları ve felçler hasıl ederek hayatının tehlikeye girmesine sebep olur. Bu bakımdan cerahat mikroplarından ileri ^elen adi beyaz anjin ile kuşpalazından ileri geleni sür’atle birbirinden ayırmak lazımdır

 Dikkatkat edilecek noktalar şunlardır: Adi anjinlerde ateş çok yüksek olduğu halde, kuşpalazmda ateş daha düşük ve daha sinsidir.

Hastanın boğazmdaki kirli beyazımtrak birikintilerin üzerine bir pamuk parçası ile dokunulduğu zaman kolaylıkla yerlerinden  kalkar.  Kuşpalazı  anjinindeki  parçaları yerinden kaldırmak zordur.  Güçlükle  yerlerinden kalkarlar.  Kaldırıldıkları yerlerde kanamalar olur.

Kuşpalazı anjininde hastanın boynundaki bezler şişerek dışarıdan el ile yoklandığı zaman hissolunur. Fakat adi anjinde boyun bezlerinde bir şişme yoktur.

Eskiden çok kullanılmış  oıan gargaralar  Bademcik  iltihaplarında  esaslı bir tedavi teşkil  etmezler.

Yalnız bütün bunlar ancak kabataslak farklardır. Kat’i teşhisi ancak hastanın boğazmdaki beyazlıklardan bir parça alınarak laboratuvarlarda tetkik edip kuşpalazı mikrobunun mevcut olup olmadığını aramakla konulabilir. Şüpheli vakalarda b11 tedbiri hiç unutmamak lazımdır.

Bademcik İltihabı Tedavisi : Yatakta istirahat şarttır. Ağrılara ve ateşe karşı s licylat sınıfından bazı sükûnet verici ilaçlar kullanılabilir. Euifamid’ler ve bir çok antibiyotikli ilaçlar anjinlere karşl çok faydalı olduğundan bunlarla doktorun tayin edeceği şekilde yapılacak düzgün bir tedavi ile hastalık kolaylıkla zail olur. Gargaralar boğaza kadar nüfuz edip bademciklerdeki iltihap üzerine esaslı surette tesir edemezlerse de ağzın içini temizlemeleri bakımından oldukça faydalıdırlar.

Hastalara hastalıkları sırasında yutturulması kolay sulu, yumuşak ve besleyici gıdalar verilmelidir.

Bazı kimseler, çocukluk başından itibaren, sik sık anjin olurlar. Eunlarm zamanla bademcikleri büyük mikroplara yuva olur. Bu kadar sık sık hasıl olan iltihabın bademciği harap

ederek onu vücut için zararlı bir hale getirirler. O takdirde, boğaz doktorunun muvafakati ile, bu hale gelmiş olan bademcikleri ameliyatla çıkarmak lazım gelir.

Yalnız şurasını unutmamak lazımdır ki bademciklerin vücutta bir çok vazifeleri vardır. Onları lüzumsuz ameliyatla çıkarıp atmak doğru değildir.

Bademciklerin mikrop yuvası ve vücut için bir zehir kaynağı olduğu anlaşılmadıkça onları feda etmek doğru değildir.

Bademcik İltihabı (ANJİN)” için 3 yorum

 • 27 Ocak 2012 tarihinde, saat 01:57
  Permalink

  Kuzenim bu soruna bademciklerini alma ameliyatı ile son buldurdu. Aslında en son çağre heralde bilmiorum ameliyat nasıl oluyorsa ancak soğuk bişi içtiğimizde illaki şişiyor yapıcak bişi yok.

  Yanıtla
 • 15 Mart 2016 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  Evet ben suan çok kotuyum
  arkadaşlar sakın bademciklerinizi aldırmayın
  sorunlar ortaya çıkar!!
  Ve bende bu hastaliga yakalandim yüksek ateş.titreme.yemeği yer yemez kusma.bir yudum suyu bile kusuyorum bizim okul 600 kişi ve ben 11 yaşındayım iğne verdiler ve bademciginizi aldırmayın aldirirsaniz!!!!!!!

  aldırmayınm aldirirsaniz bundan daha can acıtıcı durua

  Yanıtla
 • 23 Mart 2018 tarihinde, saat 09:15
  Permalink

  Bademcik ameliyatı olmanızı ben de tavsiye etmiyorum. Hastalıkların zihinsel ve ruhsal nedenleri olduğunu düşünüyorum. Biraz bu taraflara eğilerek çözmeyeçalışalım hastalıkları…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir