Baldır Kemiği Kırıkları

Bu kırık da, düşmelerden, çarpmalardan ve trafik kazalarından ileri gelir. Çok şiddetli ağrısı vardır. Baldırda şekil bozukluğu, kısalık gibi haller görülür. Bacak hareket edemez bir hale gelir. Dışa doğru dönük bir durumdadır. İhtiyarlarda bu kırık, çok defa, kemik başının alt tarafındaki dar kısımda olur. İhtiyarlarda bazen yanlış bir adım atışı bu kırığa sebeboîabilir.

Bir ihtiyar ufak bir düşmeden sonra yürüyemez bir hale gelmişse baldır kemiği kırığından şüphe etmek lâzımdır. Röntgen tetkikiyle iş aydınlanmış olur. İhtiyarlarda daima tehlikeli ihtilâtlar yapan bu kırık bugün cerrahî usullerin ilerlemesi sayesinde daha kolay tedavi edilebilmektedir.

Tedavisi : Hastayı doktora veya hastahaneye götürürken bütün bacağı tahta veya mukavva ile sararak veya tel dedikleri medenî soluk şeklindeki âletle tesbit ederek ayağı kımıldatmadan nakletmelidir.

Hastahanede ayak ucuna ağır bir cisim asılarak veya bacak çekilerek kırılan kemik uçları, karşı karşıya getirilip alçıya alınır. Kemiklerin iliği içine madenî bir çivi sokmak suretiyle kırılan kemikleri düzeltip uç uca getirerek birleşmelerine yardım etmek usulleri de vardır. Gençlerde şifa kolay, ihtiyarlarda ise biraz daha zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir