Bebek İhtiyaç Listesi

Bebek ihtiyaç listesi olarak söyleyebileceğimiz bebeklerin ihtiyaçları sosyo-ekonomik durum, bebeğin cinsiyeti gibi durumlardan bir takım değişiklikler gösterse de en genel şekilde bir liste hazırlamaya çalıştık.

-Kıyafetleri: En az 2 adet hastane çıkış seti alınmalıdır. Bu setlerin içerdiği parçaların sayıları farklı olabilmektedir. Fakat çoğunda tulum, badi, zıbın, patikli alt, eldiven, şapka ve önlük bulunmaktadır. Daha geniş kapsamlılarında battaniye, havlu, badiler vs. fazladan parçalar olabiliyor. 4-5 tane kısa/uzun kollu/kolsuz badiler, tulumlar, alttan çıt çıtlı badiler, patikli altlar ve iç zıbın gibi parçaları setten ayrı tek olarak ta almak gerekebilir. Fakat ilk aylarında bebeklerin çok hızlı geliştikleri düşünülerek ilk yeni doğan bebek bezi ve kıyafetlerinde aşırı stok yapılmamalıdır. Çorap, patik, eldiven, şapka, önlük gibi parçalarında yine yedeklerinin olması gerekmektedir. Ayrıca yaz bebeği ise penye yelek kış bebeği ise kışlık yelekler alınmalıdır. İnceden kalına battaniyeler de bebeklerin olmazsa olmazlarından olup mevsimine göre tercih edilmelidir.

-Temizlik ve Bakım Malzemeleri: Banyo küveti, ıslak mendil, şampuan, banyo havlusu, banyo filesi, sabun, losyon, bebek yağı, fırça, tarak, tırnak bakım seti, diş fırçası, termometre, alt değiştirme örtüsü, banyo süngeri, başlıklı 2 adet havlu, kulak çöpü, burun aspiratörü olarak sayabiliriz. Banyoda kullanacağınız şampuan ve sabunun ph değerinin 5,5 olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca şampuan bebekler için hazırlanan göz yakmayanlardan olmalıdır. Islak mendil ise kokusuz bebek cildine zarar vermeyecek şekilde olmalıdır.

-Beslenme: Biberon alırken kolik önleyici valf düzenine sahip olmalı ve BPA içermemesine dikkat edilmelidir. Her ihtimale karşı biberon, emzik almak ta fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir