Bebekler Nasıl Yıkanır?

Bebekler nasıl yıkanır konusundan önce bebeklerin ilk kez ne zaman yıkanacağı önemlidir. Yıkanmadan önce göbek kordonunun düşmesi ya da kuruması ve tamamen iyileşmesini beklemek gerekmektedir. Yıkarken bebeğinizin vücut ısısının korunmasına dikkat etmeniz gerekir. Dolayısı ile yıkamanın yapılacağı odanın / banyonun sıcaklığının ve suyun derecesinin uygun olması önemlidir.  Bebeğinizi küçük bebek küvetlerinde ya da banyo lavabosunda yıkabilirsiniz. Bazı bebekler küvete girerken / çıkarken ağlayabilmektedir ve bu normaldir.

Bebeğinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. İlk olarak ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Bebeğiniz için nasıl yıkayacak iseniz ona göre gereken ürünleri alınız. Tedbir olarak ise; Kıyafet, temiz havlu, bebek bezi mutlaka bulundurunuz.
 2. Küvetin içine yaklaşık olarak 13-14CM derinliğinde su doldurunuz. 36 derece sıcaklıkta ki bir su gerekmektedir (sıcak fakat aşırı sıcakta değil.). Bu ısı bebeğinizin vücut sıcaklığını koruyacaktır.
 3. Bebeğinizi küvetin bulunduğu yere götürünüz ve kıyafetlerini çıkartınız.
 4. Bebeğinizi güvenli ve yavaşça küvete yerleştiriniz. İlk olarak bebeğinizin ayakları suya girmesi gerekmektedir. Bir eliniz ile bebeğinize boynundan ve başından destek veriniz. Bebeğiniz üşümesin diye vücuduna düzenli olarak su dökünüz.
 5. Bebeğiniz altı fazla kirlenmiş ise, temizlemek için sadece su yeterli olmayacaktır. Suyun yanında yumuşak bir sabun kullanınız. Daha iyi olması için banyodan önce bebeğinizin poposunu biraz yağlayınız.
 6. Bebeğinize güzel ve düzgün bir şekilde banyo ettirdikten sonra bir havluya sarın ve hemen kurulayın. Bebeğinizin altında temiz bir bebek bezi giydiriniz. Bebeğinizin kıyafetlerini giydikten sonra bebeğiniz sevilmeye hazır olacaktır.

 

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

 • Havlu, pamuk, temiz giysiler – ihtiyacınız olan tüm eşyaları hazırlayın. Banyodan kolayca erişilebilecek bir yere koyun. Bebeğinizi yıkadıktan sonra kurutmaya hazır, açılmış bir havlu olsun.
 • Pamuğu ılık suyla nemlendirin ve içeriden dışarıya doğru bebeğinizin göz kapaklarını fazla bastırmadan, hafifçe temizleyin. Her göz için farklı pamuk kullanın.

 

 • Banyo hazır olduğunda, bebeğinizin kıyafetlerini çıkarın. Bir elinizle başını ve omuzlarını yatırın, diğer elinizle vücudunu destekleyin. Onu banyoya yavaşça indirin.
 • Bebeğinizin saçlarını yıkamak için bebeği küvette bırakın ve bir elinizle sırt-omuzunun altından kavrayarak başını hafifçe suyun üzerine çıkarın. Diğer elinle hafifçe başını yavaş yavaş ıslatarak yıkayın.
 • Yumuşak bir havlu ya da bez yarıdımı ile önce bebeğin yüzünü hafifçe temizleyin. Daha sonra bebeğin boynunu ve vücudunu temizleyerek banyoyu bitirin.

 

 • Bebekler 5 cm’den daha az suda boğulabilir. Bebeğinizi banyoda gözetimsiz bırakmayın. Banyodan çıkmanız gerekiyorsa, bebeği bir havluyla sarın ve yanınızda götürün.
 • Genellikle bebeğinizi yıkarken sabun kullanmanız gerekmez. Bu bebeğin cildini tahriş edebilir. Gerekirse hafif, nazik, sabun olmayan ve bebekler için uygun bir temizleyici kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir