Bebeklerde Gaz Sorunu

Bebeklerde gaz sorunu var ise eğer, bebek şikâyeti olduğunu anlatan bazı hareketlerde bulunur. Gazını çıkarabilmek için bacaklarını ileri doğru uzatıp daha sonra kendine çeker, ağlar ve sorunu olduğu bellidir. Gaz sancısı olan yeni doğan birden ve çığlık atar şekilde uzun süre ağlar. Bedeni gergin bir hal alır, sırtını geriye doğru atar, yüzü kızarır, el ve ayakları çok az da olsa morarabilir. Genellikle akşama doğru ve gece saatlerinde rastlanan bu sorun bazen günün farklı saatlerinde de oluşabilir.

Gazlı bebekler tip olarak daha duyarlı, alaka isteyen ve kolay uyanan bebeklerdir. Bebeklerin anne sütünü emerken ya da biberonla beslenme sırasında hava yutması çok normal bir olaydır. Bebek, yuttuğu havayı gaz çıkarma ya da geğirme yoluyla dışarı atabilir. Bebeğinizi beslerken gaz çıkarması için arada emziriyorsanız göğüs değiştirirken bebeğinizin gazını çıkarıp diğer göğse geçebilirsiniz. Yuttuğu hava bebeği oldukça rahatsız ederek beslenmesine engel olabilir ya da gaz midesine baskı oluşturarak bebeğinizin kusmasına neden olabilir.

Bebek karnını doyurup yattığında mutlu bir yüz ifadesi varsa gaz yutmamıştır fakat kıpır kıpır edip huzursuz bir ifadesi varsa gaz yutmuş olabilir. Gaz yutan bebeklerin en belirgin özelliği gergin olmalarıdır. Bebeğin gazını çıkartmak ve onu rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı öneriler;

Bebeği kucaklayıp başı omzunuza gelecek şekilde tutun ve arkasından hafif hafif ovalayın. Gaz çıkarma sırasında bazı bebekler kusabilir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmalısınız. Bebeği yüzüstü dizlerinize yatırarak ve hafifçe sırtına masaj yaparak da bebeğinizin gazını çıkartabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Sorunu” için bir yorum

  • 10 Aralık 2018 tarihinde, saat 00:43
    Permalink

    Bebeğimiz uyumakta biraz zorlanıyor geceleti. Çok ağlıyor. Bir kaç kitap okudum bunula ilgili. Sizce ne yapmalıyız ki? Biz de zorlanıyoruz. Baya çok şey denedik…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir