Bebeklerde Görülen Refleksler

Bebekler yaşamlarını sürdürebilmek için bazı hareketleri ilk olarak refleks şeklinde yaparlar. İlk öğrendikleri refleks ise emme refleksidir. Bu refleks sayesinde beslenebilir büyüme ve gelişimlerini tamamlayabilirler. Bu reflekslerin kimileri bebeğin hayatı için zorunlu olanlardır ki bunlar başlıca reflekslerdir, nefes alma, emme, yutkunma, esneme, göz kırpma, yakalama bunlar arasında sayılabilir.

Bebeğin, avuç içine dokunulduğunda parmakları ile kavrar, eline bir şey verilirse elinin tamamıyla yakalar ve tutar, ayak tabanlarına dokunulduğunda ayaklarını göğsüne doğru çeker ve parmaklarını açar. Yanağına dokunulan bebek, başını dokunulan yanak tarafına döndürür ve dokunan şeyi arar ve onu ağzına almaya çalışır.

Bebeğin en önemli reflekslerinden biri de ani bir ses ve hareket karşısında yaptığı sıçrama yani Moro refleksidir. Yüksek ve ani bir ses duyan, düşme hissine kapılan bebek, birden kollarını yanlara açar ve arkaya doğru çeker, bacaklarını uzatır, sonra kollarını birleştirip, ellerini yumruk şekline getirir. Bu refleks 3–4 aydan sonra ortadan kalkar.

İlk bir buçuk ay içinde ortaya çıkan ve bebek sırt üstü yatırıldığında ya da başı bir yöne çevrilip bir süre öyle tutulduğunda görülen diğer bir refleks ise başın çevrili olduğu yöndeki kol ve bacak yana doğru açılır diğer taraftakiler ise kıvrık şekilde durur. Bu refleks, zamanla 3–4. aydan sonra kaybolmaya başlar.

Bebeği kavrayıp ayakta duracak şekilde ayaklarını yere bastırdığımızda parmak uçlarıyla yürür gibi yapması da yine bebeklerde görülen refleksler arasındadır. Bu refleks te yine 4 ay sonra kaybolmaya başlar. Reflekslerin kaybolup kaybolmadığı ebeveynler tarafından kontrol edilmeli eğer bir sorun varsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Bebeklerde Görülen Refleksler” için 2 yorum

  • 19 Mart 2019 tarihinde, saat 22:37
    Permalink

    Bebeklerdeki refleks bozukluklarını nasıl anlayabiliriz peki?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir