Bel Soğukluğu

Cinsi ve bulaşıcı hastalıklardandır. Diplokok nevinden mikroplarla ve cinsi temasla veya. cerahatin teraasiyle insandan insana, bazen da kullanılan eşya ile veya tuvalet tahtası vasıtasıy1a geçer.

Mikrobu olan tenasül uzvundan veya gözün konjanktiva tabakasında 2-5 gün sonra arazlar baş gösterir. İdrardan sonra tenasül uzvunda yanma, cerahatlanma hasıl olur. Tedavi derhal başlamazsa mikroplar idrar yolunun derin tabakalarına oradan prostta, meni kabarcıklarına nihayet husyeye, husye üstü bezine atlar ve buralarda iltihap yaparlar. Tedavisi;? kalan bel soğukluğu kısırlığa kadar varabilen arızalar (husyenin iltihabıyla), kadında vagina, yumurta borusu, yumurtalık iltihabı yaparsa kısırlığa sebep olur. Nihayet diz mafsalında iltihap meydana getirebilir, Gözde belsoğukluğu şiddetli bir iltihap yapar

Antibiyotiklerin keşfinden sonra had bel soğukluğunun tedavisi kolaylaşmıştır, Penisilin hastalığın müzminleşmesine imkan vermeden tedavi yapılmalıdır. Müzmin bel soğukluğunun tedavisi daha güçtür. Kele husyelerde ve yumurta borusunda yerleşip kısırlığa sebep olduktan sonra bu arızayı düzeltmek mümkün olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir