Ben Aldırma Hakkındaki Sorularınızın Cevapları

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde kahverenginin tonları, siyah, kırmızı, bazen koyu mavimsi renginde, büyüklükleri farklı, derimizle aynı seviyede veya biraz tümsek halinde, bazen üzerinde tüy olan cildimize renk veren hücrelerdeki değişikliklere ben (nevüs) denir. Benler doğuştan var olabilir. Bazen de koruyucu kremsiz güneşe çıkmamızdan kaynaklanır. Doğuştan var olan benlerin kanser riski taşıma riski fazladır. Bununla birlikte sonradan oluşan benlerden bazıları da bu riski taşır.

Bazı benler vücutta estetik olarak çirkin durmakta, kanama, iltihaplanma yapmakta, eklem yerlerinde olup rahatsızlık vermektedir. Cilt doktorunun dermatoskop denen cihazla yaptığı muayene sonucu, risk taşıyan benlerin tespit edilip, tedavi edilmesi gerekir. Sonrasında da gerekli görüldüğü durumlarda, ben patolojik incelemeye gönderilmelidir. Ben aldırma hakkındaki sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz bu yazımızda ben tedavisinde uygulanan yöntemleri sıralayacak olursak:

Cerrahi Müdahaleyle Ben Aldırma

Benin etrafı lokal anesteziyle uyuşturulur. Mümkün olduğunca küçük kesilip, ben çıkartılır ve o bölge dikilir. Cerrahi müdahalelerde kesi yeri izi, benin büyüklüğünün 1,5-2 katı kadardır. Estetik dikiş olsa dahi iz fark edilir.

Lazer ile Ben Aldırma

Benlere lazer epilasyon yoluyla; lazer ışını bene yüksek ısı vererek, dokuyu yakar ve alttaki canlı dokudan ayrılarak düşer veya küçülür. Renge dayalı tedavi şekli olduğundan, benin renginin ciltten koyu olması gerekir.

Radyo Frekansla (Radyo Dalgalarıyla) Tedavi

Radyo dalgalarının temas ettiği yere ısı vererek, dokuda yanık olarak buharlaştırılması yöntemidir. Ben tümseği, çok ince uçlarla cilt seviyesine ulaşılıncaya kadar buharlaştırma yapılır. Renk, büyüklük ayrımı olmadan, damar benleri hariç tek seansta bitirilebilir. Benin büyüklüğüne göre çok az iz kalabilir.

Elektro Koterle Tedavi

Bu tedavi yönteminde, elektro koter bene dokununca ısıtarak buharlaştırma yapar ve doku kaybı olur. Renk, büyüklük ayırımı yoktur. Sadece damar benine uygulanmaz. Ben kabuk şekline dönüşür ve 1 haftaya kadar iyileşir. Küçük sivilce gibi iz kalabilir.

Dondurarak (Krio) Yok Etme Yöntemi

Azot veya karbondioksit gazının çok küçük uçlar kullanılarak, eksi 60, eksi 90 derecelik sıcaklık, bene temas ettirilir. Ben donar ve çürüyerek kendiliğinden düşer. Birkaç seansta ben küçültülür. Genellikle iz kalmaz. Ben aldırma kararını bu konuda deneyimli doktor ve bu yöntemlerin hepsinin var olduğu yerlerle görüşüp, en uygun olanı seçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir