Boğulma

 

 

Yaşamak  için gerekli olan temiz havanın alınması ve  kirli havanın solunum yollarıyla dışarı atılmasına solunum, çeşitli nedenlerle solunum durması haline de boğulma denir.Vücudun oksijensiz kalmasının sonucunda kişinin hayatının sona ermesidir.

Boğulma, nefes yollarının tıkanması, solunan havanın oksijeninin azalması, solunumu olumsuz yönde etkileyen gazların aşırı miktarda solunması ya da suda boğulma şeklinde olmaktadır. Boğulmaları, kazalara bağlı ölüm nedenleri içinde trafik kazalarından sonra ikinci sıraya koyabiliriz. Boğulmaların en sık görülen yaş aralıkları 5 yaş altı ve 17 ile 19 yaş arasındadır. Boğulmaya bağlı vakaların ölümle sonuçlandığı en fazla yaş grubu 5 yaş altı çocuklardadır.

Boğulma tehlikesi geçiren bir kişiye ilk yardım olarak ağızdan ağıza suni solunum yapılır. Solunum yollarının açılması hayati önem taşır ve ilk üç dakika içinde yapılmalıdır, çünkü beyin 3 dakikadan fazla oksijensizliğe dayanmakta güçlük çeker ve ardından hastanın bilinci kapanır. Buna bağlı olarak beyinde hasar oluşması da kaçınılamaz bir gerçektir.

Boğulma sebepleri: Nefes borusunun sıvı ile dolması, akciğerlerde zedelenme, kişinin kendini asması, nefes borusuna yabancı cisim kaçması, gazdan zehirlenme, suda boğulma, bayılma ve bilinç kaybı sonucu dilin geriye kayması gibi durumlar en sık gözlenen durumlardır.

Boğulma belirtileri: Yüzde, dudaklarda ve tırnaklarda morarma, gürültülü, hızlı ve derin solunum, nefes almada güçlük çekmek, bayılma, genel sıkıntı hali, cevaplarda isabetsizlik ve kararsızlık ve ağızda balgam toplanması ve köpüklenme gibi belirtileri vardır.

Hastayı muhakkak ilk yardımdan anlayan biri müdahale etmeli ve en kısa sürede sağlık ekipleri çağırılmalı veya en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir