BURUN KANAMASI NEDEN OLUR?

Burun kanaması hepimizin başına gelen çok sık karşılaştığımız bir sağlık sorunudur. Bu bizi korkutan bir durum gibi görünse de aslında çoğu kez telaşlanacak bir şey yoktur. Burun kanaması neden olur sorusunun birçok neden vardır. Burun kanaması her yaşta insanın başına gelebilir ve hafif ya da yoğun olarak sürebilir. Birkaç saniye ve 10 dakika arasında devam edebilir. Bazı burun kanamalarını kendi kendinize bile tedavi edebilirsiniz. Bu kanamanın yoğunluğuna ve süresine göre değişkenlik gösteren bir durumdur.

Yazımızda, burun kanaması neden olur ile ilgili bütün detayları bulabilirsiniz. Burnumuzda birden fazla küçük ve hassas damar bulunmaktadır. Ve bu damarlar en ufak bir darbeyle kanayacak kadar hassas yapıdadır. Burnumuza alacağımız küçük bir darbe bile kanamaya yol açar. Soğuk havalarda burun mukozasının kuruyup çatlaması da yine burun kanamalarının başlıca sebepleri arasındadır. Yetişkinlerde olduğu kadar, çocuklarda da burun kanması sıkça gördüğümüz bir durumdur. Çocuklardaki burun kanamasının belli başlı birkaç nedeni vardır. Çocukların burunlarını kurcalaması veya yabancı bir cismi bilmeden burunlarına sokmaları kanamaya yol açan sebeplerden biridir. Burun kanaması neden olur’un sebeplerini sıralamaya devam edelim.

Burun kanamalarının bir diğer sebebi de strese bağlı sebeplerdir. Çok fazla stres altında geçirdiğimiz bir günün sonunda burun kanaması ile karşı karşıya kalmamız çok olasıdır, ki bu en korkmamamız gereken burun kanaması sebeplerinden biridir. Burun kanamasının en bilinen sebepleri arasında yüksek tansiyonu ve vitamin eksikliği vardır. Uzmanlar tarafından kontrol altına alınabilen burun kanamaları endişe uyandıracak bir sağlık sorunu değildir.

Burun Kanaması Nasıl Geçer

Burun kanaması sırasında yapılması gerekenler; hastanın başını öne eğdikten sonra burunun ön kısmına baş ve işaret parmağıyla yaklaşık 5-10 dakika baskı yapılması, kanamanın durmasına yardımcı olur. Bunun ardından buruna kan getiren damarların kasılması için buz uygulaması yapılabilir.
Burun kanaması tedavisi olarak; buzun direkt değil, bir beze sarılarak uygulanması gerekir. Ayrıca kanama kesilene kadar derin ve yavaş nefes alınması önemli. Bu uygulamalarla birlikte, burun içi damarların kasılmasına neden olarak kanama önleyen spreylerden de kullanılabilir. Ancak basit sebepli kanamalar bazen çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabildiğinden, kanamanın kontrol altına alınması oldukça zor olabilir ve acil müdahale gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir