Burun Tıkanması

Burun Neden Tıkanır : Kaza eseri olarak dışarıdan burun içine giren yabancı cisimler burunu tıkadıkları gibi, burun içinde hasıl olan urlar, ahtapotlar, fazla et parçalan, kemik büyümeleri, burun bölmesinin eğrilikleri, burun içinde çıkan verem veya frengi hastalığına ait marazi teşekküller burunda tıkanıklık yaparlar. Bazı nezleler vardır ki, burunun iç zarım şişirip kalınlaştırarak burunda tıkanıklık hasıl ederler.

Burun Tıkanma Nedenleri : Burun tıkanıklığında burunda nefes alamayan insan, çok sıkıntı çeker. Geceleri ağzı açık olarak uyumak zorunda kalacağından horlamalar görülür. Hasta sabahleyin kalkınca ağzında kuruluk ve acılık hisseder.

Tıkanan Buruna Ne Yapmak Gerekir : Burunu tıkayan sebebe göre bir tedavi tatbik etmek lazımdır. Uzun süren nezleleri tedavi etmek, urları, ahtapotları, fazla etleri, burun eğriliklerini ameliyatla düzeltmek burun tıkanıklığını izale eder.

 

 

Burun Tıkanması” için 2 yorum

 • 27 Ocak 2012 tarihinde, saat 01:59
  Permalink

  Annanelerimizden bu güne viks adında bir ilaç tanıdık. Özellikle burun tıkanmasına bitkisel ve ilaç olarak tedavide birebir. Öneririm arkadaşlar.

  Yanıtla
 • 8 Mayıs 2012 tarihinde, saat 22:54
  Permalink

  Evet Haklısın Mahir Hocam Viks Çok Vaydalı Burun Tıkanıklığına Bire Bir
  Saygılar…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir