Burun Yapısı

Burun nefes alma yollarını muhafaza eden bir organdır. Önde dışarıya doğru iki deliği vardır. Burun deliklerini birbirinden ayıran yarı kıkırdaktan yapılmış bir bölme mevcuttur. Burunun ön delikleri dışarıya ve arka delikleri de arkada boğazın geniz dediğimiz kısmına açılır. Burun, teneffüs yollarının başlangıcında önemli vazifeleri olan bir organdır.

Burunun içinde bir takım girinti ve çıkıntıları vardır. Burunun içini ince bir zar kaplamıştır. Koku alma siniri burunun içine bir örümcek ağı gibi yayılarak dal budak salmıştır. Burunun iç zarında şeffaf ve koyuca bir ifraz çıkar. Sümük denilen bu ifraz ve burunun içindeki ufacık kıllar sayesinde içeriye girmek ihtimali olan yabancı cisimler, tozlar ve mikroplar burun içinde tutularak daha ileriye doğru gidemezler.

Burun içinde yayılmış olan koku alma sinirinin yardımı ile dışarıdan gelen hava içindeki kokulu zerrelerin beyin tarafından duyulması mümkün olur.

Dışarıdan alman soğuk hava, burunun içindeki kıvrımlardan geçerken sınır ve akciğerler böylece çok soğuk olan havanın fena tesirinden korunmuş olurlar. Burunun çıkardığı sümük sade burunun içini nemli tutmakla kalmaz. Aynı zamanda bunun bazı mikropları öldürme hassası da mevcut olduğu için burun yolu ile vücuda girecek olan mikropların çoğu, bu tesir altında zararsız bir hale gelirler.

Burun Yapısı” için bir yorum

  • 27 Ocak 2012 tarihinde, saat 02:02
    Permalink

    Büyük burun ameliyatı gerçekleşiyor mu? Yani burun yapısının küçültmek için herhangi bir estetik ameliyatı veya cerrahi bir müdahale söz konusu mu ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir